Lajmi i fundit

Zgjidhet Kryesia e re e PD, kush janë 20 anëtarët që fituan me votë

Pfizer - BioNTech nis testimin klinik të vaksinës Omicron

Pfizer - BioNTech nis testimin klinik të vaksinës Omicron

14:35, 25/01/2022
A+ Aa A-

Pfizer Inc dhe BioNTech njoftuan sot se kanë filluar provat klinike të një versioni të ri të vaksinës së tyre të krijuar posaçërisht për variantin Omicron  të Covid-19, i cili i shpëton një pjese të mbrojtjes së ofruar nga vaksina dozuese origjinale e kompanive.

Kompanitë planifikojnë të testojnë përgjigjen imune të gjeneruar nga vaksina me bazë Omicron, si në tre doza në individë të pavaksinuar dhe si një dozë përforcuese tek individët që kanë marrë tashmë dy doza të vaksinës së tyre origjinale.

Kompanitë planifikojnë të studiojnë sigurinë dhe tolerueshmërinë e dozave në 1,420 njerëz të moshës 18 deri në 55 vjeç.

Sipas presidentit dhe CEO të BioNTech Ugur Sahin, mbrojtja e vaksinës origjinale kundër formave të buta ose të moderuara të Covid-19 duket se zhduket më shpejt se Omicron.

"Ky studim zhvillohet në kuadrin e qasjes sonë shkencore që synon prodhimin e vaksinave të synuara kundër varianteve që kanë sukses në zhvillimin e niveleve të mbrojtjes kundër Omicron të ngjashme me ato të zhvilluara kundër varianteve që u shfaqën më herët, por me një kohëzgjatje më të gjatë mbrojtjeje ”, tha Sahin. 

Pfizer ka deklaruar se dy dozat e vaksinës origjinale mund të mos jenë të mjaftueshme për të mbrojtur kundër infeksionit me variantin Omicron dhe se mbrojtja kundër shtrimit në spital dhe vdekjes mund të dobësohet.

Megjithatë, Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raportojnë se një dozë e tretë e vaksinës mRNA, si Pfizer / BioNTech, ofron 90% mbrojtje kundër Covid-19.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco