Studim izraelit mbi rezistencën ndaj Covid pas dozës së katërt të vaksinës

Studim izraelit mbi rezistencën ndaj Covid pas dozës së katërt të vaksinës

19:06, 24/01/2022
A+ Aa A-

Doza e katërt e vaksinës kundër Covid-19 e marrë nga personat mbi 60 vjeç në Izrael i bëri ata tre herë më rezistent ndaj sëmundjeve të rënda sesa tre herë të vaksinuarit të së njëjtës grupmoshë, njoftoi Ministria e Shëndetësisë izraelite.

Ministria tha gjithashtu se doza e katërt, ose përforcuesi i dytë, i bëri njerëzit mbi moshën 60 vjeç dy herë më rezistent ndaj infeksionit sesa ata të së njëjtës grupmoshë që morën tre doza të vaksinës.

Një studim paraprak i publikuar javën e kaluar nga qendra mjekësore izraelite "Sheba" zbuloi se doza e katërt e vaksinës i ngre antitrupat në një nivel më të lartë se i treti, por "ndoshta" jo në atë nivel që të sigurojë mbrojtje të plotë kundër llojit omikron shumë të transmetueshëm. .

Izraeli filloi të ofrojë dozën e katërt të vaksinës Fizer/Bayontek për njerëzit mbi moshën 60-vjeçare këtë muaj pasi omicron u përhap në të gjithë vendin.

Ministria tha se një studim i kryer me disa universitete të mëdha izraelite dhe Qendrën Sheba krahasoi 400,000 njerëz mbi moshën 60 vjeç që morën një përforcues të dytë me 600,000 njerëz në të njëjtën grupmoshë që morën një dozë të tretë të vaksinës më shumë se katër muaj më parë.

Si kudo në botë, numri i të infektuarve në Izrael po rritet për shkak të omicron. Megjithatë, nuk është raportuar asnjë vdekje nga ai lloj.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco