OBSH: Kalim i Covid në formë endemike nuk do të thotë se nuk është akoma i rrezikshëm

OBSH: Kalim i Covid në formë endemike nuk do të thotë se nuk është akoma i rrezikshëm

12:20, 19/01/2022
A+ Aa A-

Thjesht fakti që pandemia e Covid-19 një ditë do të kthehet në një formë endemike nuk do të thotë se virusi nuk do të jetë më i rrezikshëm, paralajmëroi drejtori i menaxhimit të krizave në OBSH.

"Njerëzit e kundërshtojnë pandeminë ndaj endemikeve, por malaria endemike vret qindra mijëra njerëz, HIV është endemik, dhuna është endemike në qytetet tona," tha Michael Ryan.

 

“Endemike në vetvete nuk do të thotë se është e mirë, endemike do të thotë vetëm se është këtu përgjithmonë”, theksoi ai.

Shfaqja e omicron, e cila është shumë më ngjitëse se versionet e tjera të Covid-19, por që shkakton simptoma më të lehta te njerëzit e vaksinuar, ka ndezur një debat për kthimin e pandemisë, të shpallur në fillim të vitit 2020, në një formë endemike. Ky diskutim në përgjithësi nënkupton se ai është më pak i rrezikshëm.

"Ne nuk do të shpëtojmë nga virusi këtë vit," paralajmëroi udhëheqësi i OBSH-së, duke shtuar se ne mund të mos e çrrënjosim kurrë virusin.

"Viruset që shkaktojnë pandemi mund të bëhen lehtësisht pjesë e ekosistemit," tha Ryan.

Ai tha gjithashtu se mund t'i japim fund krizës së shëndetit publik të përmasave ndërkombëtare (niveli më i lartë i alarmit të OBSH-së) dhe shtoi se "shkalla e incidencës duhet të jetë sa më e ulët me vaksinime maksimale, në mënyrë që askush të mos vdesë".

Kreu i organizatës tha gjithashtu se në të ardhmen, tre deri në katër doza mund të jenë të zakonshme për të parandaluar format më të rënda të Covid-19.

Me përjashtim të vaksinave Johnson dhe Johnson, të gjitha vaksinat e tjera jepen në dy doza, dhe doza e tretë ose përforcuese është rekomanduar që nga përhapja e omicron në mbarë botën.

"Ne nuk do t'i quajmë më ato doza përforcues. Ne do të konsiderojmë vetëm se tre ose katër doza janë të nevojshme për të fituar imunitet të përhershëm dhe të fortë që ju mbron nga shtrimi në spital dhe vdekja për një kohë të gjatë," vuri në dukje Ryan.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco