Banja me këtë përbërës mund të ndihmojë në lehtësimin e ekzemës

Banja me këtë përbërës mund të ndihmojë në lehtësimin e ekzemës

15:42, 13/01/2022
A+ Aa A-

Nëse vuani nga ekzema, e dini se sa e dhimbshme dhe e bezdisshme mund të jetë.

Gjetja e një trajtimi efektiv nuk është gjithmonë e lehtë, por nëse keni provuar gjithçka dhe ende keni kruarje, mund të dëshironi të provoni këtë kurë të sigurt dhe të përballueshme: Herën tjetër që të ndjeni shpërthimin e një ekzeme, provoni të zhyteni në një banjë me zbardhues. Po, zbardhues!

Për të kuptuar pse funksionon kjo, është e rëndësishme të kuptoni ekzemën. Ekzema është një problem i lëkurës që shkakton skuqje me kruajtje, të cilat shpesh infektohen kur bakteret ose viruset futen në plagë të hapura. Fatkeqësisht, këto skuqje mund të zhvillohen kudo në lëkurë dhe janë pafundësisht irrituese.

Njerëzit që luftojnë me ekzemën gjithashtu shpesh përpiqen të gjejnë lehtësim, pasi gjendja nuk i përgjigjet gjithmonë një trajtimi të thjeshtë.

Çfarë e largon shpejt ekzemën?

Shumica e pacientëve me ekzemë i drejtohen hidratuesve, për lehtësimin e kruajtjes – por një banjë me zbardhues mund të funksionojë shumë më shpejt. Kjo për shkak se zbardhuesi vret bakteret në lëkurë dhe ndihmon në reduktimin e simptomave të dhimbshme si inflamacioni dhe skuqja.

“Eksfolion butësisht lëkurën për të reduktuar shkallëzimin që shoqëron ekzemën”, thotë dermatologia Debra Jaliman.

 

Si të bëni një dush zbardhues për ekzemën?

Është gjithmonë një ide e mirë të flisni me dermatologun tuaj përpara se të provoni një trajtim të ri në shtëpi. Dhe nëse jeni të shqetësuar për shëndetin vaginal, është mirë ta anashkaloni atë. Banjat me zbardhues mund të ndryshojnë florën vaginale, pasi ato vrasin bakteret e mira dhe të këqija, dhe potencialisht çojnë në infeksione. Por nëse ende shpresoni të provoni një dush zbardhues për ekzemën, ja se si ta bëni këtë.

Për të siguruar që banja juaj me zbardhues për ekzemën të jetë e sigurt, shtoni një çerek filxhani zbardhues në një vaskë të plotë. Ju nuk do të dëshironi të shtoni më shumë zbardhues se kaq – përndryshe, mund të irritojë lëkurën tuaj. Më pas, zhyteni për 10 minuta. Thithja shpresojmë t’ju japë lehtësimin qetësues që dëshironi, por përpiquni të mos e teproni . “Kufizoni një banjë me zbardhues në një herë në javë, pasi zbardhuesi mund të përfundojë duke e tharë lëkurën”, thotë Dr. Jaliman.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco