COVID/ Studimi i ri tregon se kur është koha më e mirë për tu vaksinuar

COVID/ Studimi i ri tregon se kur është koha më e mirë për tu vaksinuar

08:49, 09/12/2021
A+ Aa A-

Një studimi ri sugjeron që koha më e mirë për tu vaksinuar dhe që mund të ketë ndikim në përgjigjen immune të trupit është ndërmjet orës 15:00 dhe 21:00 krahasuar me ata të vaksinuar më herët gjatë ditës.

Studiuesit nga Universiteti i Harvardit dhe Universiteti i Oksfordit publikuan gjetjet e tyre në Journal of Biological Rhythms të shtunën. 

Ata shikuan nivelet e antitrupave në mostrat e gjakut nga 2,190 punonjës të kujdesit shëndetësor në MB pasi morën dozat e tyre të para të një vaksine Pfizer ose AstraZeneca  midis dhjetorit 2020 dhe shkurtit 2021.

''Studimi ynë vëzhgues ofron prova të konceptit se koha e ditës ndikon në përgjigjen imune ndaj vaksinimit SARS-CoV-2, gjetje që mund të jenë të rëndësishme për optimizimin e efikasitetit të vaksinës," tha bashkëautorja e vjetër Elizabeth Klerman në një njoftim për lajmet.

Studimet e mëparshme që kanë studiuar sëmundje dhe medikamente të tjera kanë treguar gjithashtu prova se ritmi cirkadian i trupit, ose ora biologjike, ka një ndikim në ashpërsinë e simptomave.

Për shembull, Klerman tregon provat që kanë treguar se disa ilaçe të kimioterapisë do të synojnë në mënyrë efektive qelizat e kancerit, por kufizojnë toksicitetin ndaj qelizave të tjera nëse administrohen në një kohë të caktuar të ditës

 Një studim i vitit 2008, duke studiuar vaksinën e gripit, zbuloi gjithashtu se burrat e moshuar që ishin vaksinuar në mëngjes kishin nivele më të larta të antitrupave në krahasim me ata që ishin vaksinuar pasdite.

Megjithatë, rezultatet e studimit të vaksinës së gripit të vitit 2008 duket se kundërshtojnë gjetjet e kërkimit të Klerman, i cili zbuloi se vaksinimi pasdite rezulton në nivele më të larta të antitrupave dhe jo anasjelltas.

“Vaksina SARS-CoV-2 dhe vaksina e gripit kanë mekanizma të ndryshëm veprimi nga njëra-tjetra dhe përgjigja e antitrupave mund të ndryshojë shumë në varësi të faktit nëse sistemi imunitar e njeh patogjenin nga infeksionet e mëparshme, siç është gripi, ose nëse ai përballet me një virus i ri,” shpjegoi Klerman.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco