Fëmijët preken nga Covid-19 katër deri në pesë herë më shpesh

Fëmijët preken nga Covid-19 katër deri në pesë herë më shpesh

13:52, 08/12/2021
A+ Aa A-

Kardiologu pediatrik Igor Stefanoviq deklaroi se sot fëmijët e infektohen me Covid-19 katër deri në pesë herë më shpesh se më parë.

“Pamjet klinike janë ende kryesisht të lehta, por ka edhe forma më të rënda të infeksionit. "Fëmijët mund të sëmuren me simptomat më të zakonshme të frymëmarrjes, por fëmijët gjithashtu kanë një entitet të veçantë klinik - një përgjigje inflamatore shumësistemike," tha Stefanoviç si i ftuar në "Ditën e Re" dhe shtoi se zakonisht ndodh deri në një muaj pas një akute. infeksion.

Sipas Stefanović-it, përgjigja inflamatore e shumësistemeve njihet nga përfshirja e dy ose më shumë sistemeve organike.

“Këta fëmijë janë me febrile të lartë për dy ose më shumë ditë. “Ajo temperaturë reagon keq ndaj antipiretikëve të zakonshëm, fëmijët janë letargjikë, të dobët, të lodhur, refuzojnë vaktet”, shprehet ai.

Mesazhi për prindërit është që t'i kushtojnë vëmendje gjendjes së fëmijës së tyre, edhe pse ai kishte një formë më të lehtë të Covid-19.

“Nëse ka temperaturë të vazhdueshme, shpesh ata fëmijë kanë fruth të përhapur në të gjithë trupin, kanë gjëndra të zmadhuara në qafë, skuqje të buzëve dhe gjuhës”, shprehet ai.

Për fëmijët që kalojnë një pasqyrë të lehtë klinike ose janë asimptomatikë, është e rëndësishme të kalojnë një periudhë karantine dhe më pas të kursejnë një muaj nga aktivitetet.

Fëmijët që merren seriozisht me sport kanë nevojë për një ekzaminim kardiologjik, shton Stefanoviq dhe thekson se ata duhet të kthehen gradualisht në procesin e stërvitjes pas shtrirjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco