Lajmi i fundit

Merr flakë banesa në Korçë, plagoset një vajzë

Fauci: Shenjat e para inkurajuese në lidhje me ashpërsinë e versionit Omicron

Fauci: Shenjat e para inkurajuese në lidhje me ashpërsinë e versionit Omicron

12:21, 06/12/2021
A+ Aa A-

“Shenjat e para pak inkurajuese” vijnë nga Republika e Afrikës së Jugut kur vihet në pikëpyetje serioziteti i rasteve të versionit omikron, tha këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për krizën shëndetësore, Dr. Anthony Fauci, duke paralajmëruar se këto janë vetëm të dhëna paraprake.

"Është e qartë se omicron po përhapet në Afrikën e Jugut," tha ai për CNN, duke aluduar një kurbë "vertikale" të numrit të rasteve të reja në vend.

 “Por tani për tani, megjithëse është shumë herët për të nxjerrë ndonjë përfundim të sigurt, nuk duket se omicron është një nivel i lartë shqetësimi kur bëhet fjalë për sëmundjen. Për momentin, shenjat që lidhen me ashpërsinë e sëmundjes janë paksa inkurajuese”, ka përsëritur ai.

Megjithatë, ekspertët e shëndetësisë kanë vënë në dukje ditët e fundit se popullsia e Republikës së Afrikës së Jugut është shumë e re dhe se raste më të rënda të sëmundjes mund të priten vetëm në javët në vijim.

Studimet laboratorike janë duke u zhvilluar për të përcaktuar nëse dhe në çfarë mase ky version i ri i koronavirusit është i transmetueshëm dhe në çfarë mase është në gjendje të anashkalojë imunitetin e fituar pas infeksionit ose vaksinimit të parë dhe nëse mund të shkaktojë forma më të rënda të sëmundjes.

"Unë mendoj se ekziston një rrezik real që ne do të dëshmojmë një ulje të efektivitetit të vaksinave," tha StephenHog, CEO i Moderna, për ABC, siç tha CEO Stefan Bancel para tij.

“E vetmja gjë që nuk e di për momentin është se deri në çfarë mase do të ulet ai efikasitet. “A do të jetë si në rastin e Delta-s, një lloj i koronavirusit kundër të cilit vaksinat kanë mbetur efektive, apo ulja e efikasitetit do të jetë 50 për qind, që do të thotë se do të duhet t’i përmirësojmë ato”, tha ai.

Moderna, si kompanitë e tjera farmaceutike, përfshirë Pfizer, tashmë ka filluar punën për përshtatjen e vaksinës ekzistuese nëse është e nevojshme.

Omicron është konfirmuar në të paktën 15 shtete amerikane dhe rreth 40 vende që kur u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbyllën kufirin me këtë vend për një javë, por edhe me shtatë vende të tjera të Afrikës së Jugut.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco