Botox kurë për migrenën? Një trajtim që ndihmon me dhimbjet kronike të kokës

Botox kurë për migrenën? Një trajtim që ndihmon me dhimbjet kronike të kokës

10:47, 06/12/2021
A+ Aa A-

Migrena është një çrregullim neurologjik mjaft i pakëndshëm që më së shpeshti shfaqet në mënyrë periodike dhe episodike dhe trajtimet e papritura që mund të ndihmojnë në këtë gjendje janë injeksionet e Botox-it, të cilat përdoren ndryshe në mjekësinë estetike.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi Botox-in në vitin 2010 për trajtimin e migrenës kronike, pasi studime të shumta kanë treguar se ai është efektiv. 

Edhe pse ideja e injeksioneve të toksinave mund të jetë e frikshme, rreziqet e Botox-it për migrenën janë të vogla.

Para Botox-it, kishte klasa të ndryshme të barnave (beta-bllokues, antidepresivë dhe antikonvulsant), dhe të gjitha ato kanë efekte anësore sistemike. 

Avantazhi i Botox-it është se ai vepron në nivel lokal pa këto efekte anësore.

Gjatë trajtimit, profesionistët injektojnë Botox në muskujt e fytyrës, kokës, qafës dhe shpatullave. 

Aty hyn në mbaresat nervore pranë vendit të pickimit dhe prishin mesazhin e dhimbjes në tru.

Efekti anësor më i zakonshëm i Botox-it është dhimbja ose ënjtja në vendin e injektimit. 

Në raste të rralla, njerëzit raportojnë rënie të rrethit te syve ose fryerje, por shumica e efekteve anësore janë të përkohshme dhe largohen brenda pak ditësh.

Injeksionet e botoksit për migrenën zakonisht ndodhin çdo tre muaj, gjë që parandalon pacientët të zhvillojnë antitrupa ndaj toksinës. 

Intervali i gjatë midis trajtimeve me Botox gjithashtu e bën më të lehtë për pacientët të menaxhojnë kujdesin e tyre.

Shumica e medikamenteve të tjera kërkojnë përdorimin e përditshëm të pilulave që njerëzit mund të harrojnë t'i marrin. 

Për shumë pacientë, migrena përfundimisht zhduket dhe trajtimet me Botox reduktohen.

Botox në përgjithësi nuk është një trajtim i përjetshëm, megjithatë, disa pacientë mund të kenë një formë të migrenës kronike që përkeqësohet kur trajtimi ndërpritet, kështu që mund të kërkohet përdorimi i zgjatur.

Megjithëse Botox mund të jetë standardi për njerëzit që vuajnë nga migrena kronike, nuk është i nevojshëm për të gjithë.

Njerëzit me çrregullime të muskujve ose nervave, si ALS (sëmundja e Lou Gehrig), duhet të jenë të kujdesshëm ndaj Botox-it.

 Megjithëse rreziku është i ulët, Botox mund të rrisë rrezikun e vështirësisë në gëlltitje ose frymëmarrje për ata me gjendje neuromuskulare para-ekzistuese.

Shtatzënia është gjithmonë një çështje që duhet diskutuar me mjekun tuaj, veçanërisht pasi migrena kronike është më e zakonshme tek gratë.

Duhet theksuar, se çdo gjë duhet bërë vetëm në konsultim me mjekun, dhe jo vetë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco