Parashikimi i pandemisë: Çfarë na pret vitin e ardhshëm?

Parashikimi i pandemisë: Çfarë na pret vitin e ardhshëm?

16:53, 02/12/2021
A+ Aa A-

Pandemia e Covid-19 mund të fillojë të zhduket vitin e ardhshëm dhe gradualisht të kthehet në një sëmundje endemike si të tjerat me të cilat jeton njerëzimi, nëse nuk zgjatet për shkak të pabarazisë së madhe në disponueshmërinë e vaksinave dhe shfaqjes së llojeve më të rrezikshme të virusi.

Dhe ndërsa vendet përgatiten të përballen me një lloj të ri shqetësues të virusit, dhe Evropa lufton me një valë dimërore të pandemive, ekspertët e shëndetësisë besojnë se ai mund të zbutet vitin e ardhshëm.

Ekzistojnë të gjitha njohuritë dhe mjetet e nevojshme për të vënë nën kontroll virusin.

Ka rezerva të mëdha të vaksinave të sigurta dhe efektive dhe metodave të reja të trajtimit.

"Trajektorja e kësaj pandemie është në duart tona," u tha gazetarëve së fundmi Maria Van Kerkhove, ekspertja kryesore e OBSH-së për krizën.

"A mund të arrijmë në fazën ku mund të kontrollojmë përhapjen e sëmundjes në vitin 2022?" Absolutisht”, tha ajo, duke shtuar:

“Ne mund ta kishim bërë tashmë, por nuk e bëmë”.

Një vit pasi u shfaqën vaksinat e para në treg, më shumë se 7.5 miliardë doza janë administruar në mbarë botën. Dhe deri në qershor, do të prodhohen gati 24 miliardë doza, më shumë se e mjaftueshme për të gjithë njerëzit në planet.

Por mungesa e vaksinave në vendet e varfra dhe rezistenca e disa vendeve për tu vaksinuar, i bën ato të prekshme, ndërsa versionet e reja, më ngjitëse të virusit, si delta, po shkaktojnë valë tw reja infeksioni.

Pra, ne kemi ende skena të pacientëve të intubuar në spitalet e mbipopulluara dhe radhë të gjata njerëzish që kërkojnë oksigjen për të dashurit e tyre.

Zyrtarisht, më shumë se 5.1 milionë njerëz kanë vdekur në mbarë botën, megjithëse OBSH vlerëson se bilanci aktual është ndoshta dy deri në tre herë më i lartë.

Një pjesë e inventarit

Dy vjet pasi virusi u shfaq për herë të parë në Kinë, vendet janë ende duke balancuar mes hapjes dhe rikthimit të kufizimeve.

Protestat kundër vaksinimit po tronditin një sërë vendesh në Evropë, sërish epiqendra e pandemisë, mes konkluzioneve të reja dhe shpalljes së vaksinimit të detyrueshëm.

Pavarësisht skenave të tilla, shumë ekspertë theksojnë se faza e pandemisë do të përfundojë së shpejti.

Ata besojnë se Covid nuk do të zhduket plotësisht, por do të bëhet një sëmundje endemike e kontrolluar kryesisht me të cilën do të mësojmë të jetojmë, si gripi.

Do të bëhet "pjesë e inventarit", tha Andrew Neumer, një epidemiolog në Universitetin e Kalifornisë, Irvine.

Eksperti kryesor amerikan i sëmundjeve infektive Anthony Fauci tha gjithashtu se vaksinimi në shkallë të gjerë duhet të na sjellë së shpejti në pikën ku COVID-i "mund të shfaqet herë pas here në sfond, por nuk do të mbizotërojë si tani".

Megjithatë, problemi është pabarazia e madhe në disponueshmërinë e vaksinave.

Gati 65 për qind e njerëzve në vendet me të ardhura të larta kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës, por pak më shumë se shtatë për qind në vendet me të ardhura të ulëta, sipas të dhënave të OKB-së.

Duke pasur parasysh se kjo është moralisht e papranueshme, OBSH u bën thirrje vendeve të pasura që të mos japin doza përforcuese për personat e vaksinuar plotësisht derisa më të pambrojturit të marrin dozën e parë, por më kot.

Ekspertët shëndetësorë theksojnë se lejimi i përhapjes së pakontrolluar të sëmundjes në disa zona rrit në mënyrë dramatike shanset për shfaqjen e llojeve të reja, më të rrezikshme të virusit që do të kërcënojnë të gjithë botën.

Këto frikë dolën në pah edhe më shumë për shkak të shfaqjes së omicron javën e kaluar, një lloj i ri shqetësues i koronavirusit i identifikuar për herë të parë në Afrikën Jugore.

OBSH paralajmëron se paraqet një “rrezik të lartë” globalisht, megjithëse nuk dihet ende nëse është më ngjitës, më i rrezikshëm apo nëse shmang më mirë mbrojtjen nga vaksinat sesa shtamet e mëparshme.

“Askush nuk është i sigurt derisa të gjithë të jenë të sigurt”, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhan Gebrejesus që nga fillimi i pandemisë.

Gautam Menon, një profesor i fizikës dhe biologjisë në Universitetin Ashoka në Indi, pajtohet se është në interes të vendeve të pasura që edhe vendet më të varfra të marrin vaksinën.

“Do të ishte dritëshkurtër të supozohej se ata do ta zgjidhin problemin nëse vaksinohen vetëm”, tha ai.

Një pandemi e dyfishtë?

Nëse bota nuk e zgjidh këtë pabarazi, ekspertët paralajmërojnë se më e keqja mund të vijë ende.

Një skenar makthi i OBSH-së parashikon që pandemia e kovidit do të lejohet të tërbohet në mënyrë të pakontrolluar me shtame të reja dhe gjithnjë e më të rrezikshme dhe një virus tjetër i transmetuar nga mushkonjat si zika do të shkaktojë një pandemi paralele.

Konfuzioni, keqinformimi dhe krizat e migracionit të shkaktuara nga ikja nga një zonë e infektuar nga mushkonjat do të reduktonin besimin te qeveria dhe shkenca, sistemet shëndetësore do të shemben dhe do të pasonte kaos politik.

Ky është një nga disa skenarë "të mundshëm", tha drejtori i OBSH-së për situatat e krizës, Michael Ryan, dhe shtoi:

“Skenari i dyfishtë i pandemisë është veçanërisht shqetësues sepse tani kemi një virus që shkaktoi pandeminë dhe shumë të tjerë që presin në radhë”.

OBSH u bën thirrje vendeve që të nënshkruajnë një marrëveshje ndërkombëtare për luftën kundër pandemisë në mënyrë që të përgatiten dhe të parandalojnë krizat e ardhshme.

Pavarësisht se si do të zhvillohet situata me Covid-in, ky sigurisht nuk është virusi i fundit patogjen i rrezikshëm me të cilin do të ndeshet bota, përfundojnë ekspertët.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco