Nëse keni këto simptoma, mund të jeni infektuar me variantin Omicron

Nëse keni këto simptoma, mund të jeni infektuar me variantin Omicron

09:11, 02/12/2021
A+ Aa A-

Angelique Coetzee është emri i doktoreshës afrikano-jugore që e vuri botën në gjurmët e variantit të ri Omicron.

 Ishte ajo që përshkroi simptomat kryesore të lidhura me këtë lloj të ri me më shumë se 30 mutacione.

 “ Fyt i irrituar, lodhje dhe dhimbje trupi të moderuar, por pa temperaturë të lartë apo puls të pakontrolluar ” janë shenjat që shpjegoi doktoresha e cili pa këto lloj gjendjesh tek pacientët e saj të infektuar nga varianti Omicron.

 Ajo siguroi gjithashtu se mund të jetë më infektues pasi në një familje, tre në katër do të infektohen nga ky variant.

Afrika e Jugut theksoi idenë se kufizimet e udhëtimit janë sjellje që nuk do të ishin të dobishme.

 "Kufizimet e udhëtimit nuk funksionojnë më sepse varianti omicron ka qarkulluar në mbarë botën për ndoshta javë," i tha ajo radios spanjolle:

 "Jam e sigurt që Ómicron është atje, nëse kontrollojnë PCR ata do të zbulojnë se ishte tashmë në vendet e tyre'.

Coetzee propozoi dhe masat e mëposhtme për të luftuar variantin:

"Ka një alarm të parakohshëm: do të ishte më e kujdesshme të rikuperohej maska ​​e detyrueshme, është e rëndësishme që ajo të jetë e pastër, të vendoset distanca sociale dhe të ventilohet ambienti". 

Probleme dhe zemërim në Afrikën e Jugut

Një nga problemet e mëdha në Afrikën e Jugut, ku Ómicron u zbulua për herë të parë, është vaksinimi i dobët. 

Vetëm 35% e popullsisë kanë marrë të dyja dozat. 

“Është një sukses shkencor, rezultat i investimit të vendit tonë në shkencë. Afrika e Jugut dhe pjesa tjetër e botës duhet ta kthejnë këtë sukses në një përgjigje të suksesshme. Gjëja e fundit që duhet të bëjmë është paniku dhe reagimi i tepruar. Mbyllja e kufijve nuk sjell asnjë përfitim, "tha Salim Abdul Karim, nga Task Forca e Afrikës për koronavirusin.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco