Lajmi i fundit

Për hatër të Erdogan/ Pacolli tallet me Skënderbeun: Sot dita ndërkombëtare e Picës

Coronavirus: Metoda inovative frenon COVID-19 dhe redukton ngarkesën virale me 95%

Coronavirus: Metoda inovative frenon COVID-19 dhe redukton ngarkesën virale me 95%

07:16, 02/12/2021
A+ Aa A-

A mund që një çamçakëz t'i jap fund pandemisë COVID-19? 

Tingëllon shumë mirë të jetë e vërtetë, por është fakt që shkencëtarët amerikanë kanë bërë një çamçakëz të krijuar posaçërisht për të kontrolluar koronavirusin SARS-CoV-2.

 Dr. Grace C Roberts, një bashkëpunëtore kërkimore në Departamentin e Virologjisë në Universitetin e Leeds, shpjegon se si funksionon dhe përgjigjet se çfarë duhet të presim.

Pyetja pas çamçakëzit të parë me aktivitet antiviral ishte nëse përqendrimi i lartë i provuar i virusit në pështymën e pacientëve me infeksion COVID-19 mund të reduktohej në një mënyrë të thjeshtë, duke ndihmuar kështu në kufizimin e përhapjes.

 Në fund të fundit, kjo nuk është hera e parë që çamçakëz të veçantë përdoren për të promovuar shëndetin, veçanërisht shëndetin oral. 

Studimet kanë treguar se përtypja e çamçakëzit me kalcium dhe bikarbonat natriumi (sodë buke) është efektive kundër sëmundjeve orale dhe baktereve patogjene.

 

Sipas një studimi të publikuar në Molecular Therapy,  veprimi i çamçakëzit bazohet në mekanizmat e përdorur nga koronavirusi për të hyrë në trup . 

Në veçanti, virusi përdor enzimën konvertuese angiotensin-2 (ACE-2), një proteinë specifike në sipërfaqen e qelizave specifike në trup. 

Studiuesit prodhuan një çamçakëz me përqendrime të larta të proteinave të tilla nga bimët, me qëllim që të lidhnin virusin me to dhe jo me qelizat e gojës, duke reduktuar kështu ngarkesën virale në zgavër.

Për të kontrolluar veprimin e tij, ata mblodhën mostra të pështymës nga pacientët me koronavirus dhe i përzien me copa pluhuri të çamçakëzit. 

Rezultatet treguan se nivelet e virusit në pështymë u reduktuan në krahasim me grupin e kontrollit - ata morën një çamçakëz placebo pa enzimën ACE-2.

Vetëm 5 mg çamçakëz reduktuan ndjeshëm hyrjen e virusit në qeliza , ndërsa 50 mg reduktuan ngarkesën virale me 95%.  

Për më tepër, formulimi rezultoi efektiv kundër një pseudovirusi të padëmshëm me një strukturë të ngjashme me virusin korona për sa i përket majës së proteinës, duke e penguar atë të hyjë në qeliza.

Mund të ishte metoda më radikale dhe më e thjeshtë për t'i dhënë fund pandemisë, nëse krijimi i çamçakëzit antiviral nuk do të përballej me kufizime bazë, siç shpjegon Dr. Roberts i cili shprehet:

Ky është një studim i fazës fillestare i cili nuk kryhet në kushte reale por në kushte laboratorike

Mjedisi oral mund të ndryshojë midis pacientëve, kështu që lindin pyetje nëse ndryshimet në temperaturë dhe diversitetin mikrobik do të ndikojnë në efektivitetin e çamçakëzit.

Në eksperiment u përdor një pseudovirus dhe jo SARS-CoV-2

Nuk dihet nëse çamçakëzi do të ishte efektiv kundër varianteve dhe mutacioneve të sojit origjinal siç është Omicron më i ri, megjithëse është qetësuese që shtamet e reja përdorin të njëjtin mekanizëm për të infektuar qelizat.

Çamçakëzi është krijuar për të reduktuar rrezikun e transmetimit nga bartësi i koronavirusit që e përtyp atë tek individët e shëndetshëm dhe jo si një masë paraprake për individët jo të infektuar.

Dr. Roberts shprehet  në përfundimin se çamçakëzi mund të veprojë si një masë mbrojtëse shtesë gjatë procedurave dentare, por edhe në kombinim me masa të tjera si përdorimi i maskës.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco