Epidemia që zgjat 40 vjet dhe ka kushtuar 36.3 milionë jetë

Epidemia që zgjat 40 vjet dhe ka kushtuar 36.3 milionë jetë

10:20, 01/12/2021
A+ Aa A-

HIV mbetet një çështje kryesore e shëndetit publik në mbarë botën, duke prekur miliona njerëz në mënyrë direkte ose indirekte. 

Mund të jetë bërë përparim i rëndësishëm në dekadat e fundit, por qëllimet e rëndësishme të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ende nuk janë arritur.

Diskriminimi, pabarazia dhe abuzimet e të drejtave të njeriut janë ndër "dështimet" që kanë lejuar që HIV të bëhet dhe të mbetet një krizë globale shëndetësore.

 Tani, infeksioni COVID-19 po i përkeqëson gjërat, duke e bërë më të vështirë jetën e shumë njerëzve që jetojnë me virusin.

OBSH ka zgjedhur si temë qendrore të këtij viti të Ditës Botërore kundër SIDA-s (1 Dhjetor) sloganin “I japim fund pabarazive. Jepini fund SIDA-s” , me theks të veçantë për ata që kanë mbetur prapa përsa i përket aksesit në trajtim dhe kujdes shëndetësor.

 

Më 1 dhjetor, OBSH u bëri thirrje liderëve politikë dhe qytetarëve që të mblidhen së bashku për të adresuar pabarazitë e shkaktuara nga SIDA dhe për të arritur tek ata që aktualisht nuk marrin shërbimet bazë shëndetësore për HIV.

" Me shpresën se çrrënjosja e SIDA-s është prekur rëndë nga pandemia e koronavirusit, ne po fokusohemi në luftimin e sëmundjes vdekjeprurëse që nga fillimi i saj 40 vjet më parë, ndërsa planeti feston Ditën Botërore të SIDA-s sot të mërkurën, " është shprehur  Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tetros Antanom Gebregesous.

Sipas OBSH-së në planet jetonin rreth 37,700,000 njerëz me HIV dhe 680,000 vdiqën vitin e kaluar për shkak të komplikimeve të lidhura me këtë virus. 

Gjithashtu, në vitin 2020 janë regjistruar 1.500.000 infeksione të reja, ndërsa 73% e pacientëve kanë qenë në trajtim antiretroviral gjatë gjithë jetës.

Në vendin tonë këtë vit ka një rënie të diagnozave të reja të HIV-it gjatë dhjetëmujorit të parë të vitit 2021, sipas Organizatës Kombëtare të Shëndetit Publik (EODY).

Konkretisht, deri më 31 tetor 2021, në EODY janë regjistruar 19141 raste të infektimit me HIV (82,4% meshkuj). Prej tyre, 4,505 janë me SIDA dhe 11,481 janë në terapi antiretrovirale. Numri i përgjithshëm i vdekjeve është 3194.

Ditari HIV/AIDS

 

Në qershor 1981, një "alarm" ra për herë të parë kur epidemiologët amerikanë identifikuan pesë raste të një forme të rrallë të pneumonisë te meshkujt homoseksualë në Kaliforni, disa prej të cilëve tashmë kishin vdekur. 

Shfaqje të pazakonta të kancerit të lëkurës janë raportuar edhe në disa pacientë të tjerë. 

Kjo situatë është në thelb rekordi i parë i sindromës së mungesës së imunitetit të fituar (AIDS) me mjekë në fund të vitit 1981 që regjistrojnë disa "infeksione oportuniste" midis përdoruesve të drogës intravenoze, hemofilëve dhe njerëzve me origjinë Haitiane që jetojnë në Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 1982 u shfaq për herë të parë termi SIDA.

Në janar të vitit 1983 , studiuesit francezë Francoise Barre-Sinoussi dhe Jean-Claude Chermann, të udhëhequr nga Luc Montagnier - fituan Çmimin Nobel në Mjekësi për zbulimin e tyre në 2008 - identifikuan virusin që "mund" të jetë përgjegjës për SIDA-n dhe ata e quajnë atë LAV. 

Në vitin 1984 , eksperti amerikan Robert Gallo raportoi se ai kishte gjetur "shkakun e mundshëm" të AIDS-it, retrovirusin HTLV-III. 

Më në fund, në maj 1986, virusi u bë zyrtarisht i njohur si Virusi i Imunitetit të Njeriut (HIV).

Në mars të vitit 1987, në SHBA u miratua trajtimi i parë antiretroviral, i njohur si AZT, i cili kushton shumë dhe shoqërohet me shumë efekte anësore.

Në vitin 1988 Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli 1 dhjetorin si Ditën Botërore të SIDA-s dhe në qershor të vitit pasardhës numri i pacientëve në mbarë botën ka arritur tashmë në 150,000.

Në tetor 1985  , ylli amerikan i rrokut Rock Hudson u bë i pari i famshëm që vdiq nga HIV.

 Ai u pasua më vonë nga disa të famshëm të tjerë, si këngëtari britanik i Queen Freddie Mercury në nëntor 1991 dhe kërcimtari dhe koreografi legjendar rus Rudolf Nureyev në janar 1993.

Në vitin 1994 , SIDA ishte shkaku kryesor i vdekjes për amerikanët e moshës 25-44 vjeç, dhe në 1995-96 një klasë e re barnash u bë pika fillestare për terapinë antiretrovirale. 

Këto janë regjime të trefishta trajtimi që synojnë HIV-in, barna me kosto të lartë që nuk kontribuojnë në shërim.

1996 është viti i parë në historinë e HIV-it se numri i vdekjeve AIDS tregojnë rënie të lehtë në SHBA.

Në nëntor 1999, OBSH, në bashkëpunim me UNAIDS, publikoi një raport ku thuhej se numri i personave të infektuar me HIV që nga raportimi i parë i virusit deri në atë vit kishte arritur në 50 milionë, nga të cilët 16 milionë kanë humbur jetën. 

Rajoni më i prekur është Afrika me 12.2 milionë të infektuar.

Pas një marrëveshjeje të nënshkruar në vitin 2000 nga UNAIDS dhe pesë kompani të mëdha farmaceutike për të shpërndarë ilaçe të përballueshme në vendet më të varfra, më 13 nëntor 2001, Organizata Botërore e Tregtisë autorizon vendet në zhvillim të prodhojnë ilaçe gjenerike.

Në korrik 2012, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi pilulën e parë për të parandaluar infektimin me HIV. 

Truvada është trajtimi i parë profilaktik (PrEP) që mund të merret nga persona me rrezik të lartë që janë HIV-negativë në mënyrë që të mos infektohen kur ekspozohen ndaj virusit.

Në vitin 2017, për herë të parë në historinë e epidemisë së SIDA-s, më shumë se 50% e popullsisë së botës që jeton me infeksion HIV është tani nën trajtim antiretroviral, sipas OBSH-së.

 Sot, nga 37.7 milionë njerëz që jetojnë me HIV, 27.5 milionë po trajtohen sipas të dhënave të UNAIDS.

Në dy vitet 2020-21 , pandemia e koronavirusit u bë pengesë për qëllimin e OBSH-së për t'i dhënë fund epidemisë së SIDA-s si një kërcënim për Shëndetin Publik deri në vitin 2030.

Infeksioni COVID-19 ka ndikuar negativisht në aksesin në Sistemet Shëndetësore, diagnostikimin dhe aksesin në trajtim. ngadalësuar progresin në luftën kundër SIDA-s e cila në 40 vjet ka vrarë 36.3 milionë njerëz.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco