Universiteti i Harvardit: 4 pyetje dhe përgjigje në lidhje me mutacionin Omicron

Universiteti i Harvardit: 4 pyetje dhe përgjigje në lidhje me mutacionin Omicron

10:06, 01/12/2021
A+ Aa A-

Shfaqja e llojit Omicron ka ngritur shqetësimin global dhe tashmë ka bërë që SHBA dhe vendet e tjera të kufizojnë udhëtimet nga Afrika e Jugut, ku lloji u shfaq për herë të parë .

Mary Bushman, një studiuese postdoktorale në Departamentin e Epidemiologjisë në Universitetin e Harvardit bazuar në publikimin e saj të fundit mbi shtamet më të reja dhe ndikimin e tyre në masat parandaluese në popullatë, u përgjigjet pyetjeve në lidhje me llojin më të ri të virusit. 

Pyetje: Sipas postimit tuaj, shtamet e reja janë më ngjitëse dhe mund t'i "shpëtojnë" mbrojtjes së sistemit imunitar, duke çuar përfundimisht në një infeksion simptomatik COVID-19. Po në lidhje me tendosjen Omicron?

Përgjigje:Nuk e dimë ende. Mutacionet e shumta në virus mund të tregojnë potencialin e tij për të çuar në sëmundje simptomatike dhe për t'u transmetuar më lehtë, por ky është një spekulim i bazuar në të dhënat laboratorike dhe mbetet për t'u konfirmuar nga të dhënat e jetës reale. 

Pyetje: A do të sigurojnë mbrojtje vaksinat ekzistuese për llojin e ri?

Përgjigje:Është shumë herët për të ditur shkallën e mbrojtjes që vaksinat mRNA do të ofrojnë kundër llojit të ri, megjithatë është shpresëdhënëse që vaksinat mRNA jo vetëm të prodhojnë antitrupa neutralizues, por gjithashtu të nxisin imunitetin qelizor T, i cili mund të sigurojë mbrojtje të pjesshme për shtamet më të rinj, edhe përkundër mutacioneve në virus, të cilat e ndihmojnë atë të shpëtojë nga mbrojtja e antitrupave.

Pyetje: Vendosja e një ndalimi udhëtimi nga Departamenti i Shëndetit Publik mund të kursejë kohë, por si do ta përdorin shkencëtarët si një mjet për të parandaluar përhapjen e llojit të ri?

Përgjigje:Ndoshta vendosja e kësaj mase është gjithmonë pak e vonuar, pasi zbulimi i rastësishëm fragmentar i shtameve më të reja tregon një shpërndarje shumë më të madhe, kështu që koha shtesë që fitojmë mund të mos jetë e dobishme. Në të kundërt, "testimi i shpejtë" me kosto të ulët mund të bëjë një ndryshim në parandalim.

Pyetje: Nëse në pak javë nga tani, sforcimi Omicron fillon të dobësohet dhe kjo vigjilencë tingëllon si një "alarm i rremë", çfarë mësimesh na mëson për të ardhmen e pandemisë? Çfarë mund të bëjmë për të shmangur një tendosje që konfirmon edhe parashikimet më ogurzi?

Përgjigje:Të gjitha të dhënat konvergojnë në nevojën imediate për vaksinim masiv në vendet me të ardhura të ulëta, veçanërisht në Afrikë. Vaksinat mund të mbrojnë popullsinë e këtyre vendeve që kanë një shkallë të ulët vaksinimi dhe reduktimi i përhapjes së virusit i jep virusit më pak mundësi për të mutuar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco