Varianti i ri i COVID-19: Mjekja tregon simptoma ‘tĂ« pazakonta’ tĂ« variantit Omicron

Varianti i ri i COVID-19: Mjekja tregon simptoma ‘tĂ« pazakonta’ tĂ« variantit Omicron

21:00, 29/11/2021
A+ Aa A-

Mundësia e një varianti të ri u përmend për herë të parë nga doktoresha Angelique Coetzee kur një sërë pacientësh erdhën me simptoma të coronavirsut të papara më parë.

AsnjĂ« prej tyre nuk shfaqi humbjen e shijes apo nuhatjes qĂ« ka qenĂ« mĂ« parĂ« karakteristike pĂ«r COVID-19, shkruan Express.co.uk. “Paraqet njĂ« sĂ«mundje tĂ« lehtĂ« me simptoma tĂ« dhimbjes sĂ« muskujve dhe lodhjes pĂ«r njĂ« ose dy ditĂ« qĂ« nuk ndiheni mirĂ«â€, tha mjeku Coetzee. “Ata mund tĂ« kenĂ« njĂ« kollĂ« tĂ« lehtĂ«, nuk ka simptoma tĂ« dukshme”.

Doktoresha Coetzee theksoi në një konferencë për shoqatat e tjera mjekësore afrikane se pacientët e saj ishin të gjithë të shëndetshëm dhe se varianti i ri mund të jetë shumë më i dëmshëm për të moshuarit. Rreziku më i madh janë njerëzit e moshuar me sëmundje të njohura si hipertensioni, diabeti ose sëmundjet e zemrës.

“Ajo pĂ«r tĂ« cilĂ«n duhet tĂ« shqetĂ«sohemi tani Ă«shtĂ« se kur njerĂ«zit mĂ« tĂ« moshuar, tĂ« pavaksinuar infektohen me variantin e ri, dhe nĂ«se nuk vaksinohen, do tĂ« shohim shumĂ« njerĂ«z me njĂ« sĂ«mundje tĂ« rĂ«ndĂ«â€, tha ajo.

Shumica e pacientĂ«ve nĂ« klinikĂ«n e mjekut Coetzee ishin tĂ« rinj dhe gjysma ishin tĂ« pavaksinuar. “NjĂ« paciente, njĂ« vajzĂ« gjashtĂ« vjeçare u pĂ«rshkrua se kishte ‘simptoma shumĂ« interesante’”. FĂ«mija paraqiti njĂ« temperaturĂ« dhe puls shumĂ« tĂ« lartĂ« qĂ« pothuajse kĂ«rkoi shtrimin nĂ« spital.

 

Kur ajo  e ndoqi disa ditë më vonë, fëmija tashmë po shërohej. Nuk dihet ende se çfarë efekti mund të kenë këto simptoma te dikush me një gjendje para-ekzistuese.

Seria e mutacioneve tĂ« pranishme nĂ« variantin Omicron ka ngritur shqetĂ«simin se ai mund tĂ« jetĂ« nĂ« gjendje t’i shmanget vaksinimit. Penny Moore, njĂ« virologe e Johanesburgut, i tha Nature se ka raporte tĂ« izoluara tĂ« riinfeksioneve, por “nĂ« kĂ«tĂ« fazĂ« Ă«shtĂ« shumĂ« herĂ«t pĂ«r tĂ« thĂ«nĂ« diçka”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco