Lajmi i fundit

Atentati mafioz në Vlorë/ Lidhja e viktimave me vrasjen e biznesmenit Arben Beqiri

Shefi i laboratorit Gamaleja: Vaksinat ekzistuese mbrojnë edhe nga versioni Omicron

Shefi i laboratorit Gamaleja: Vaksinat ekzistuese mbrojnë edhe nga versioni Omicron

20:35, 29/11/2021
A+ Aa A-

Vaksinat ekzistuese të koronavirusit do të ofrojnë mbrojtje kundër formave më të rënda të Covid-19, të shkaktuara nga lloji i ri i omicron, tha Vladimir Gushchin, kreu i laboratorit të qendrës kërkimore ruse "Gamaleja" për mekanizmat e diversitetit të popullatës së organizmave patogjenë. .

Ne mund të jemi të sigurt se vaksinat do të vazhdojnë të funksionojnë dhe të mbrojnë kundër formave më të rënda të infeksionit, siç ka ndodhur me të gjitha llojet e mëparshme të virusit, dhe kjo është gjëja më e rëndësishme”, tha Gushchin për lajmet e televizionit Rusi-24.

 

I pyetur nëse është e nevojshme të rregullohet përbërja e vaksinave kundër Covid-19 për shkak të shfaqjes së llojit omicron, Gushchin u përgjigj se do të jetë e mundur të thuhet diçka më specifike pas një studimi të mjaftueshëm të virusit.

“Përgjigja për këtë pyetje do të jetë e mundur vetëm pas hulumtimit eksperimental. Unë mendoj se rezultatet e para do të jenë të disponueshme për komunitetin shkencor pas tre ose katër javësh. Do të jetë e mundur të mbështeteni tek ata. Për momentin, nuk mund të themi se deri në çfarë mase do të jetë e nevojshme”, shpjegoi Gushcin.

Sipas tij, nëse është e vërtetë që virusi ka pësuar disa mutacione, pyetja e parë që lind është se si ka ndikuar në efektivitetin e vaksinave, sepse disa mutacione mund të zvogëlojnë mundësinë e neutralizimit të virusit.

“Ne e dimë këtë nga përvoja e trajtimit të llojeve të mëparshme. "Megjithëse ka një ulje të caktuar të efikasitetit në lidhje me shtame të caktuara, jo i gjithë funksioni mbrojtës i antitrupave zhduket," shtoi Gushcin.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) emëroi një lloj të ri të omicron javën e kaluar. 

Është një lloj që ka një numër të madh mutacionesh, disa prej të cilave janë shqetësuese për OBSH-në.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco