COVID/ Cilët janë personat që janë të vaksinuar por që sëmurën dhe shtrohen në spital?

COVID/ Cilët janë personat që janë të vaksinuar por që sëmurën dhe shtrohen në spital?

10:11, 27/11/2021
A+ Aa A-

Megjithëse qytetarët e pavaksinuar përbëjnë përqindjen më të madhe të të shtruarve në spital me COVID-19 , për herë të fundit është parë një numër në rritje i shtrimeve në spitale tek individë të vaksinuar.

Mjekët e Klinikës Terapeutike të Shkollës Mjekësore të Universitetit Kombëtar dhe Kapodistrian të Athinës, kanë dhënë një përgjigje në lidhje me këtë çështje shumë thelbësore.

Nga ky studim u  zbulua se individët me diabet, sëmundje pulmonare obstruktive kronike, sëmundje renale ose sistem imunitar të komprometuar janë afërsisht dyfish më të rrezikuar në krahasim me individët e vaksinuar pa sëmundje të tilla.

 Tek individët e vaksinuar plotësisht pa sëmundje themelore vetëm 7.5% e rasteve kërkonin shtrimin në spital , ndërsa te pacientët me sëmundje kronike të veshkave për shembull 25% e tyre ishin të shtruar në spital.

 Të moshuarit janë veçanërisht të prekshëm, sepse me kalimin e moshës sistemi imunitar dobësohet. 

Rreth 80% e vdekjeve nga sëmundjet pas vaksinimit të plotë janë te njerëzit 65 vjeç e lart.

Këto rezultate tregojnë rëndësinë e dozës përforcuese, por edhe ndjeshmërinë e lartë që duhet të tregojë komuniteti mjekësor dhe shteti ndaj të moshuarve dhe personave me probleme mjekësore themelore. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco