Dy mënyra të thjeshta për të reduktuar dhimbjet pas një infektimi me COVID-19

Dy mënyra të thjeshta për të reduktuar dhimbjet pas një infektimi me COVID-19

15:23, 26/11/2021
A+ Aa A-

Ashtu si shumica e grave, ju jeni gjithmonë në lëvizje, dhe me guxim largoni sëmundje gjatë jetës së përditshme.

Ju jeni shumë elastike, në fakt, mund të mos e kuptoni se dhimbjet, mjegulla dhe lodhja që po përjetoni janë pasojat e COVID-19 që e mundët muaj më parë, thotë Linda Geng.

“Në hulumtimin tonë, gratë veçanërisht nuk e identifikojnë veten se kanë simptoma post-COVID”, thotë ajo. “Por kur i pyesim për atë që ndiejnë – mjegull truri, lodhje, pagjumësi – ata thonë: ‘Oh po… por mendova se kjo ishte pjesë e plakjes ose stresit të punës sime’”.

Lajmi i mirë: Ekspertët pajtohen, ka kaq shumë arsye për të pasur shpresë, sepse ata po shohin pacientët të shërohen plotësisht. Lajmi i mrekullueshëm: Mjetet shëruese të simptomave afatgjatë të COVID-19 do të funksionojnë për çdo virus kokëfortë të qëndrueshëm, si sëmundja Lyme dhe Epstein-Barr.

Lexoni për mënyra të thjeshta për t’i thënë “lamtumirë” simptomave afatgjata dhe “përshëndetje” për lehtësimin afatgjatë:

Mjegull e trurit? Konsumoni këtë fibër
Problemet e fokusit dhe kujtesës janë simptoma tinëzare të coronavirusit me simptoma afatgjatë sepse virusi fillon një “sulm të fshehtë” në qelizat e trurit, thotë specialisti i mjekësisë funksionale Leo Galland. “Neuronet nuk ndikohen drejtpërdrejt nga virusi, por ai synon rrjetin e tyre mbështetës, i cili i bën neuronet të zhduken në heshtje, duke shkaktuar rrëshqitje të kujtesës”.

Kjo është arsyeja pse mjegulla e trurit zbret gradualisht, duke ju mashtruar duke besuar se është thjesht stres. Ilaçi i thjeshtë është në zorrët tuaja. “Një mikrobiom i shëndetshëm prodhon butiratin, një acid yndyror që stimulon gjenin që krijon faktorin neurotrofik të rrjedhur nga truri (një proteinë kyçe për kujtesën), duke nxitur rritjen e neuroneve të reja”, thotë Dr. Galland. Meqenëse COVID-19 vret insektet e mira të zorrëve, mënyra më e mirë për të ushqyer trurin tuaj është të ushqeni zorrët me perime, fasule dhe arra të pasura me fibra. Në një studim, konsumimi i 25 gram fibrash të tretshme në ditë prodhoi 94 për qind më shumë butirate tru.

Dhimbje? Dyfishoni kripën
Për të lehtësuar dhimbjen e muskujve të shkaktuar nga COVID-19 ose infeksione të tjera virale të zgjatura, zhyteni në një ‘banjë të kripur’”, sugjeron Dr. Teitelbaum. “Vetëm shtoni dy gota kripë Epsom në vaskën tuaj – magnezi do të çlirojë shtrëngimin e muskujve dhe do të thellojë gjumin”. Dhe uji i kripur, rezulton, nuk duhet të rezervohet për kohën e banjës: “Ne po shohim që njerëzit me post-COVID kërkojnë shumë hidratim”, vëren Janna Friedly. “Pirja e më shumë ujit zbut simptoma të tilla si dhimbjet e muskujve dhe dhimbjet e kokës”

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco