Lajmi i fundit

LIVE/ 'Bujqësia në rrezik': Kreu i PD, Sali Berisha, në bashkëbisedim me fermerë

Dy suplementet e njohura mund të zvogëlojnë rrezikun e një sëmundjeje autoimune

Dy suplementet e njohura mund të zvogëlojnë rrezikun e një sëmundjeje autoimune

11:57, 26/11/2021
A+ Aa A-

Dy nga suplementet më të zakonshmet në treg, vitamina D dhe acidet yndyrore omega-3, mund të përmirësojnë jashtëzakonisht shumë shëndetin tuaj dhe madje të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të një sëmundjeje autoimune me kalimin e moshës.

Çfarë janë çrregullimet autoimune?

Çrregullimet autoimune janë një kategori problemesh ku sistemi juaj imunitar gabimisht mendon se trupi po “sulmon” veten. Kjo shkakton një përgjigje inflamatore ku sistemi imunitar lufton “pushtuesit” që nuk ekzistojnë dhe dëmton trupin në proces. Disa nga sëmundjet më të zakonshme në botë bien nën këtë ombrellë.

Kjo përfshin diabetin e tipit 1 (ku trupi vret qelizat që prodhojnë insulinë) dhe artritin reumatoid (ku sistemi imunitar dëmton nyjat). Psoriasis, skleroza e shumëfishtë, lupusi dhe sëmundjet inflamatore të zorrëve janë gjithashtu në këtë kategori.

Shumë sëmundje autoimune nuk kanë kura të drejtpërdrejta. Megjithatë, ekzistojnë mundësi të ndryshme trajtimi për të menaxhuar simptomat ose për t’i hequr qafe ato plotësisht. Medikamentet me recetë mund të jenë të rëndësishme për të mbajtur nën kontroll autoimunitetin, por mjekët besojnë se suplementet shtesë mund të luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e simptomave çdo ditë.

Fuqia e vitaminës D dhe omega 3

Aktualisht ka shumë fokus në gjetjen e mënyrave për të parandaluar sistemin imunitar të sulmojë trupin. Hulumtimet e paraqitura kohët e fundit në konferencën e Kolegjit Amerikan të Reumatologjisë treguan se vitamina D dhe acidet yndyrore omega-3 mund të reduktojnë ndjeshëm shenjat e një sëmundjeje autoimune.

Në fakt, kjo provë e rastësishme zbuloi se marrja e besueshme e këtyre dy suplementeve çdo ditë për pesë vjet uli ndjeshëm gjasat e zhvillimit të një çrregullimi autoimun me 25 deri në 30 për qind te të rriturit e moshuar.

Shkencëtarët janë ende duke analizuar të dhënat e tyre, por besojnë se suplementet ditore mund të bëjnë një ndryshim të madh në shëndetin e përgjithshëm të të rriturve.

Gjithmonë duhet të flisni me mjekun tuaj përpara se të filloni një regjim të ri suplementi. Megjithatë, është mirë të dish se ka të dhëna premtuese!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco