Suplementi i cili mund të jetë çelësi për parandalimin e demencës, sipas një studim të ri

Suplementi i cili mund të jetë çelësi për parandalimin e demencës, sipas një studim të ri

12:00, 25/11/2021
A+ Aa A-

Nëse keni parë ndonjëherë një person të dashur duke u përballur me efektet e demencës, atëherë e dini vetë se çfarë problemi shkatërrues është.

Të shohësh dikë që humb aftësinë për të kujtuar, arsyetuar dhe përfundimisht për të funksionuar në mënyrë të pavarur nuk është vetëm tragjike, por edhe e frikshme.

Kjo është veçanërisht e vërtetë duke ditur se nuk ka shërim, apo edhe trajtim, për demencën. Kjo është arsyeja pse një studim i kohëve të fundit është kaq emocionues:

Ai tregoi se marrja e suplementeve të aminoacideve mund të parandalonte njerëzit nga zhvillimi i demencës në radhë të parë.

Studimet e kaluara kanë krijuar prej kohësh një lidhje midis një diete me proteina të larta dhe një rreziku më të ulët të sëmundjes Alzheimer, dhe në këtë studim të ri, të botuar në botimin e tetorit të Science Advances, studiuesit i çuan këto gjetje një hap më tej.

“Tek individët e moshuar, dietat me pak proteina lidhen me mirëmbajtjen e dobët të funksionit të trurit”, shpjegoi Dr. Makoto Higuchi, një shkencëtar nga Instituti Kombëtar për Shkenca dhe Teknologji Kuantike dhe një nga autorët kryesorë të studimit. “Aminoacidet janë blloqet ndërtuese të proteinave.

Pra, ne donim të kuptonim nëse plotësimi me aminoacide esenciale mund të mbrojë trurin e njerëzve të moshuar nga çmenduria”.

Për ta bërë këtë, studiuesit studiuan një model të miut të sëmundjes Alzheimer, duke parë se si një dietë me proteina të ulëta ndikoi në tru.

Ata zbuluan se minjtë të cilëve iu dha kjo dietë kishin përshpejtuar degjenerimin e trurit dhe shenja të lidhjes së dobët nervore.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco