Vajza, cikli menstrual mund të jetë arsyeja pse nuk po flini siç duhet

Vajza, cikli menstrual mund të jetë arsyeja pse nuk po flini siç duhet

09:47, 25/11/2021
A+ Aa A-

Nga ankthi dhe stresi i natës e deri te kërcëllitja e dhëmbëve, ka gjithnjë e më shumë njerëz që kanë probleme me gjumin, megjithatë, ka më shumë arsye për këtë. 

Disa faktorë janë në lojë kur po luftojmë pagjumësinë, dhe kur bëhet fjalë për gratë, një element i rëndësishëm mund të jetë cikli menstrual ose hormonet.

Ashtu si çdo funksion tjetër trupor, ne kemi nevojë për një ekuilibër perfekt në prodhimin e hormoneve për të fjetur mirë, shkruan revista Stylist.

Gratë priren të kenë nivelin më të lartë të çrregullimeve të gjumit në periudha të jetës që karakterizohen nga luhatje të konsiderueshme hormonale, si puberteti, shtatzënia dhe perimenopauza.

Ndërsa hormonet ndihmojnë trupin të funksionojë, ndryshimet në nivelet e tyre, si gjatë periudhave të tilla si puberteti dhe shtatzënia, ashtu edhe në baza mujore për shkak të ciklit menstrual - mund të prishin rutinën dhe cilësinë e gjumit.

Hormonet seksuale femërore – veçanërisht estrogjeni dhe progesteroni – kanë një ndikim të rëndësishëm në gjumin dhe cilësinë e tij. 

Në fazën folikulare të ciklit menstrual (faza e parë që fillon në ditën e parë të menstruacioneve dhe përfundon me ovulimin) kur nivelet e estrogjenit janë të larta, temperatura bazale e trupit është e ulët, e cila nga ana tjetër nxit përgjumjen.

Megjithatë, në fazën luteale (faza e dytë e ciklit menstrual, e cila fillon kur vezoret lëshojnë një vezë dhe përfundon para fillimit të menstruacioneve), nivelet e estrogjenit ulen, gjë që mund të ndikojë në nivelet e serotoninës dhe të çojë në një rënie të cilësisë së gjumit.

Ovulacioni gjithashtu mund të çojë në një rritje të progesteronit, gjë që mund të çojë në temperaturë më të lartë të trupit bazale dhe të prishë prodhimin e melatoninës, e cila është e nevojshme për të rregulluar modelet e gjumit.

Është për këtë arsye që shumë gra raportojnë probleme me gjumin para menstruacioneve - zakonisht në të njëjtën kohë me përjetimin e simptomave të tjera të sindromës premenstruale (PMS).

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco