Kjo është arsyeja pse disa njerëz hanë çfarë të duan dhe nuk shtojnë në peshë

Kjo është arsyeja pse disa njerëz hanë çfarë të duan dhe nuk shtojnë në peshë

11:22, 27/10/2021
A+ Aa A-

Shumë herë ne i admirojmë njerëzit që përballë nesh ose sipas deklaratave të tyre hanë çfarë të duan dhe sa të duan dhe nuk shtojnë peshë, duke përfshirë ushqimet që janë një “frut i ndaluar” për ata që duan të humbin peshë.

Jemi mësuar, me shaka, t'ia atribuojmë këtë "veti magjike" metabolizmit të mirë të tyre.

Por cila është e vërteta?

Sipas Dr. Cheskin sekreti është në balancimin e energjisë që ata shpenzojnë për nevojat e tyre të përditshme.

Sipas Dr. Cheskin, njerëzit me "metabolizëm të lakmueshëm" janë në fakt si fëmijët që do të luajnë derisa të lodhen vetëm një pasdite në javë dhe duke u kthyer në shtëpi, do të gllabërojnë më shumë se zakonisht ushqimin. 

Me fjalë të tjera, nuk është një rutinë, por një ngjarje individuale që futet në dietën e zakonshme.

Prandaj, pas shprehjes "Unë ha çfarë të dua dhe nuk shtoj në peshë" zakonisht fshihet një mënyrë jetese e tërë që përfshin llogaritjen e porcioneve dhe kufizimin e ushqimeve të pasura me yndyrë dhe sheqer  thotë Dr. Rebecca Reeves, dietologe dhe asistente në Universitetin e Shkollës. i Shëndetit Publik të Teksasit. 

“Ata mund të hanë çfarë të duan, por kanë llogaritur marrjen e kalorive ”, shton ajo.

Përveç kësaj, sipas dietologes, ushtrimet janë ndoshta pjesë përbërëse e përditshmërisë së këtyre njerëzve edhe nëse janë ecje për një orë tre deri në katër herë në javë ose thjesht shmangia e një stili jetese të ulur. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco