Hidhet dritë mbi shkaqet gjenetike që disa të rinj të shëndetshëm sëmuren rëndë nga Covid-19

Hidhet dritë mbi shkaqet gjenetike që disa të rinj të shëndetshëm sëmuren rëndë nga Covid-19

09:07, 27/10/2021
A+ Aa A-

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh ka njoftuar se ka identifikuar disa faktorë gjenetikë që duket se shpjegojnë, të paktën pjesërisht, pse disa të rinj  të shëndetshëm sëmuren rëndë ose vdesin nga Covid-19 .

 Kjo pyetje është një nga pyetjet më të rëndësishme pa përgjigje në pandemi.

Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Rafael Carapito i Shkollës së Mjekësisë të Universitetit të Strasburgut, i cili botoi punimin në revistën Science Translational Medicine, studiuan - duke kombinuar metodat e inteligjencës gjenetike dhe artificiale tek 72 pacientë francezë nën moshën 50 vjeç  që u trajtuan për Covid-19 dhe që nuk kishin asnjë sëmundje themelore ose kronike. 

Prej tyre, 47 ishin sëmurë rëndë dhe kishin nevojë për intubacion dhe 25 ishin sëmurë më pak  dhe nuk kishin nevojë për pranim në ICU.

 Në të njëjtën kohë, 22 individë të shëndetshëm (grupi i kontrollit) u studiuan për krahasim.

Pas një analize të plotë të gjenomit të pacientëve, si dhe analizave të tjera hematologjike, citologjike, etj., u konstatua se të sëmurët rëndë shfaqnin inflamacion më të rëndë, më shumë mpiksje gjaku dhe përveç kësaj, kishin pesë gjene më aktive .

 “Nënshkrimi” gjenetik më i rëndësishëm i lidhur me një Covid-19 të rëndë dhe potencialisht vdekjeprurës duket se është shprehja më e theksuar e gjenit ADAM9. 

Kjo u konfirmua nga analiza e një grupi të dytë prej 81 rastesh të rënda të Covid-19, krahasuar me 73 pacientë që ishin shëruar.

Studiuesit zbuluan se "heshtja" (shtypja e aktivitetit) e gjenit ADAM9 në qelizat epiteliale të mushkërive të njeriut, të cilat më parë ishin infektuar me koronavirus, ngadalësoi përhapjen e virusit . 

Kjo është arsyeja pse shkencëtarët thanë se ky gjen duhet të studiohet më tej si një objektiv i mundshëm prioritar për një qasje të re terapeutike të Covid-19.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco