EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

EMA miratoi dozën e tretë të vaksinës Moderna

12:04, 26/10/2021
A+ Aa A-

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka njoftuar se një dozë shtesë e vaksinës Moderne mund t'u jepet personave të moshës 18 vjeç e lart për të paktën gjashtë muaj nga marrja e dozës së dytë.

Është vaksina e dytë që miratohet në BE për dozën e tretë.

"Doza e tretë e Spikewax u mor gjashtë deri në tetë muaj pasi doza e dytë çoi në një rritje të niveleve të antitrupave tek të rriturit, nivelet e antitrupave të të cilëve ishin në rënie," njoftoi rregullatori mjekësor evropian.

 

EMA miratoi një dozë të tretë të vaksinës Pfizer / Biontek më herët në tetor dhe rekomandoi që doza e tretë e vaksinës Fajzer / Biontek ose Moderne t'u jepej njerëzve me sistem imunitar të dobësuar.

Shtetet anëtare të BE-së vendosin nëse do të jetë e nevojshme që popullata e gjerë të marrë dozën e tretë.

Nën presionin për të luftuar deltën më ngjitëse të koronavirusit dhe për të shmangur mbylljet e reja gjatë dimrit, disa shtete anëtare të BE-së nisën fushatat e tyre për rritjen e dozës përpara se EMA të lëshonte rekomandimet.

Shtetet kanë marrë qasje të ndryshme se kush duhet të marrë dozën e tretë.

EMA shtoi se monitoron rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe efekteve të tjera anësore shumë të rralla pas marrjes së një doze përforcuese.

Autoritetet amerikane kanë miratuar doza shtesë të vaksinave Pfizer / Biontek, Moderna dhe Johnson dhe Johnson.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco