A mund të na mbrojë helmi i akrepit nga variantet e reja të Covid?

A mund të na mbrojë helmi i akrepit nga variantet e reja të Covid?

10:32, 26/10/2021
A+ Aa A-

Kjo është ajo që një grup shkencëtarësh nga Universiteti Aberdeen dhe Universiteti i Kanalit të Suezit në Egjipt po eksplorojnë aktualisht – duke zbërthyer “koktejin magjepsës” të helmit nga akrepi.

Helmet e akrepit janë përdorur në mjekësi për qindra vjet, pasi shumë nga peptidet biologjikisht aktive kanë aktivitete të forta anti-bakteriale dhe anti-virale.

Ekipi nga Universiteti Aberdeen shpreson se kjo mund të shërbejë si një pikënisje e mirë për të hartuar ilaçe të reja anti-koronavirus.

Projekti drejtohet nga Wael Houssen, studiues i lartë në Institutin e Shkencave Mjekësore të Universitetit Aberdeen dhe Mohamed Abdel-Rahman, profesor i toksinologjisë dhe fiziologjisë molekulare në Universitetin e Kanalit të Suezit.

Dr Houssen, i cili është gjithashtu anëtar i Këshillit të Kërkimit të Inxhinierisë dhe Shkencave Fizike (EPSRC), tha:

“Studimi i helmeve të akrepave si një burim i ilaçeve të reja është një zonë emocionuese dhe produktive e denjë për hetime të mëtejshme. Ne kemi parë tashmë se këto helme përmbajnë peptide bioaktive jashtëzakonisht të fuqishme dhe besojmë se ka shumë të tjera që presim të zbulojmë."

Ndërsa profesori i toksinologjisë, Abdel-Rahman shtoi:

“Disa lloje të akrepave duke përfshirë më toksikët në botë janë të përhapura në Egjipt. Helmet e tyre nuk janë studiuar ende plotësisht dhe mund të përfaqësojnë një burim për ilaçe të reja'.

Akrepat u mblodhën duke ndjekur protokollet dhe legjislacionin përkatës dhe u lëshuan në habitatet e tyre natyrore në shkretëtirën egjiptiane pasi morën helmet e tyre.

Një gjëndër helmuese u mor nga çdo specie, në mënyrë që materiali gjenetik i saj të mund të analizohej për të zbuluar informacione të gjera rreth helmit.

Ky proces është shumë kompleks dhe përfshin shumë eksperimente për shkak të helmit që përmban qindra toksina.

Pasi të identifikohet, Dr Houssen do të përdorë enzima të përshtatura në laboratorin e tij për të sintetizuar helmin në sasi më të larta dhe për ta modifikuar atë për të krijuar cilësi të ngjashme me ilaçet që mund të përdoren për të trajtuar variantet e koronavirusit .

Studimi po mbështetet nga Fondi Global i Kërkimit të Sfidave.

ImageDr Wael Houssen nga Universiteti Aberdeen

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco