Arsyet më të zakonshme të rënies së flokëve

Arsyet më të zakonshme të rënies së flokëve

10:22, 25/10/2021
A+ Aa A-

Rënia e flokëve prek si femrat ashtu edhe meshkujt dhe mund të jetë shqetësuese nëse filloni të vini re se flokët po ju bien në sasi të konsiderueshme.

Konsiderohet normale të humbasësh deri në 100 qime në ditë, që është një shenjë se duhet të merremi me këtë problem, së fundmi, gjithnjë e më i zakonshëm.

 

Çdo humbje e flokëve në një masë më të madhe quhet alopeci. 

Disa lloje të tullacisë mund të ndodhin edhe për shkak të alopecia areata , një çrregullim autoimun.

Dihet që flokët rrallohen më së shumti me kalimin e moshës, por rënia e papritur e flokëve që shfaqet së fundmi zakonisht prek femrat e reja dhe kjo ndodh si pasojë e stresit ekstrem.

Meshkujt shpesh u bien flokët sepse kanë predispozita të tilla gjenetike.

Shkaqe të tjera përfshijnë marrjen e medikamenteve të caktuara, shumë vitaminë A ose mungesë të proteinave.

Rënia e flokëve mund të jetë edhe pasojë e çekuilibrit hormonal, mungesës së hekurit, mosfunksionimit të tiroides, rënies së papritur të peshës, por edhe mungesës së vitaminës B12.

Si të parandaloni rënien e flokëve?

Para së gjithash, vlerësoni rutinën tuaj dhe zëvendësoni shampon me atë pa sulfate. 

Një shampo e rregullt mund të thajë flokët tuaj dhe të rrisë rrezikun e humbjes së flokëve.

 Shampo pa sulfate janë më të buta për flokët, transmeton Index.hr.

Në çdo rast, është mirë që të konsultoheni me një mjek për trajtimin para se të bëni diçka vetë. 

Gjithashtu, mund t'ju ndihmojë të zbuloni shkakun e rënies së flokëve, i cili në fakt është më i rëndësishmi.

Çfarë duhet të bëni nëse flokët tuaj janë të hollë?

Nëse flokët tuaj janë të hollë, sigurohuni që të rrisni marrjen e proteinave dhe perimeve. 

Burimet më të mira të proteinave janë peshku, pula, mishi i derrit, qumështi, vezët, kosi, arrat dhe soja.

Sado e thjeshtë të tingëllojë, asnjëherë mos e kaloni aplikimin e balsamit pas larjes me shampo, pasi kjo, ndër të tjera, do të shqyejë flokët tuaj më pak sepse do ta bëjë më të lehtë krehjen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco