COVID: Bari që lufton simptomat e lehta

COVID: Bari që lufton simptomat e lehta

08:38, 23/10/2021
A+ Aa A-

Qytetarët e Tajlandës përdorin një barishte të hidhur të  quajtur " Andrographis paniculata’për të trajtuar simptomat e lehta të COVID-19.

I quajtur ‘mbreti i hidhërimit’ kjo barishte është e njohur si nga mjekët ashtu dhe nga banorët e vendit aziatik dhe është aq popullor por sa paracetamoli për trajtimin e ftohjes dhe gripit.

Në vitin 1991, studiuesit në Universitetin Mahidol në Bangkok kryen një provë klinike dhe arritën në përfundimin se 6 gramë të kësaj barishte në ditë ishin po aq efektive sa 4 gram paracetamol për të lehtësuar temperaturën dhe kollën e thatë tek pacientët me inflamacion të faringut dhe bajameve.

 “Që atëherë, rishikime të ndryshme kanë zbuluar se kjo bimë mund të jetë më efektive se placebo në trajtimin e infeksioneve të traktit të sipërm respirator pa komplikime dhe efektet anësore të raportuara janë të lehta dhe jetëshkurtra” shprehen studiuesit.

Duke ndjekur tendencën globale për përdorimin e ilaçeve për ftohjen dhe gripin për lehtësimin e simptomave të lehta të COVID-19 dhe në dritën e urgjencës, autoritetet shëndetësore të Tajlandës ua dhanë këtë barishte 11,800 të burgosurve me simptoma të lehta të infeksionit të traktit të sipërm respirator.

 Ata pretendojnë se 99% e tyre janë shëruar, duke bërë që Ministria e Shkencës, Kërkimit dhe Inovacionit të vendit të rekomandojë që pacientët asimptomatikë të marrin 180 mg barishte në ditë, në tre doza të ndara në vakte.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco