Një profesor i Harvardit zbulon mëngjesin e vetëm që duhet të hamë për një shëndet të mirë

Një profesor i Harvardit zbulon mëngjesin e vetëm që duhet të hamë për një shëndet të mirë

08:20, 23/10/2021
A+ Aa A-

Ju e dini që mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, sepse e furnizon trupin me energjinë e nevojshme që i nevojitet për të përmbushur detyrimet e ditës.

Por a e dini se cili është mëngjesi ideal për shëndet të mirë dhe mirëqenie?

Sipas Walter Willett, një profesor i Harvardit dhe ish -shef i Departamentit të të Ushqyerit, mëngjesi ideal është një kos me arra.

Siç ka deklaruar, nuk është adhurues i lëngut të portokallit dhe as i drithërave standarde, ndërkohë që nuk ha asnjëherë ushqime të ëmbla, si briosh dhe donut, pasi konsumimi i tyre nuk i sjell aspak dobi organizmit.

Mëngjesi i tij i preferuar e mbush trupin me lëndë ushqyese të pasura, të tilla si fibra, proteina dhe yndyrna të mira.

Përveç kësaj, falë probiotikëve që përmbahen në kos, metabolizmi është i rregulluar.

Sipas tij, nëse duam të kemi shëndet më të mirë, duhet të rrisim konsumin e frutave, perimeve, arrave dhe bishtajoreve dhe të reduktojmë konsumin e mishit të kuq dhe sheqerit.

Është gjithashtu e rëndësishme të shtojmë ushqime të pasura me fibra, si tërshëra, në dietën tonë, pasi ato na japin energji, zvogëlojnë rrezikun e kancerit të mëlçisë, diabetit të tipit 2 dhe obezitetit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco