EMA: Një dozë përforcuese e vaksinës mund të jetë më efektive

EMA: Një dozë përforcuese e vaksinës mund të jetë më efektive

11:23, 22/10/2021
A+ Aa A-

Administrimi i një doze shtesë të vaksinës Covid-19, ndryshe nga dy të parat, mund të provokojë një përgjigje imune më të fortë sesa doza përforcuese e së njëjtës vaksinë, theksoi rregullatori evropian.

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi se po studion të dhënat përpara se të vendosë nëse do t'i përmbahet vendimit të Agjencisë Amerikane të Barnave (FDA), e cila miratoi një dozë të ndryshme të vaksinës për përforcuesin nga ajo origjinale.

Vaksinat Pfizer-Bionteca, Moderne, Johnson dhe Johnson dhe AstraZeneca janë aktualisht të miratuara në Bashkimin Evropian.

 EMA ka miratuar në parim dozën e tretë të vaksinës Pfizer-Biontek për personat mbi 18 vjeç dhe ia ka lënë shteteve zgjedhjen e vaksinave.

"Ne po shohim rezultate premtuese në studimet që konfirmojnë se kjo qasje, me kombinime të caktuara të vaksinave, jep një përgjigje më të fortë imune sesa kur e njëjta vaksinë përdoret për një dozë shtesë," tha Marco Cavaleri, përgjegjës për strategjinë e vaksinave në EMA, konferencë për shtyp.

Disa vende kanë miratuar një dozë të shtuar për të rritur imunitetin e njerëzve të vaksinuar, e cila duket të jetë e dobët pas disa muajsh, megjithëse zakonisht përdoret i njëjti lloj vaksine.

Një studim i publikuar në Shtetet e Bashkuara javën e kaluar tregoi se njerëzit që morën vaksinën Johnson dhe Johnson, e cila, si AstraZeneca, përdor teknologjinë klasike të vektorit viral, mbrohen më mirë nga një dozë përforcuese e vaksinës mRNA, si Pfizer ose Moderna.

"Duket se vaksinat mRNA si një dozë përforcuese funksionojnë shumë më mirë në stimulimin e sistemit imunitar dhe mund të shkaktojnë një përgjigje imune vërtet të fortë," tha Cavaleri.

EMA gjithashtu duhet të vendosë më 25 tetor nëse do të miratojë doza shtesë të vaksinës Moderna, shtoi ai.

Një studim i publikuar nga Pfizer/Biontek thotë se doza e tretë e vaksinës së tyre është 95.6 për qind efektive kundër formave simptomatike të sëmundjes.

EMA do të vendosë brenda dy muajsh nëse do të miratojë vaksinën Pfizer / Biontek për fëmijët e moshës pesë deri në 11 vjeç, pasi dy laboratorë dorëzuan të dhënat javën e kaluar.

Agjencia duhet të ekzaminojë ilaçin oral kundër Covid-it të laboratorit farmaceutik amerikan Merck javën e ardhshme, tha Cavaleri.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco