Sa zgjat helmimi nga ushqimi?

Sa zgjat helmimi nga ushqimi?

13:29, 20/10/2021
A+ Aa A-

Nëse ndiheni paksa keq, keni ngërçe në stomak dhe e gjeni veten duke vrapuar në tualet, atëherë mund të keni helmim nga ushqimi.

Por si ta dini nëse është helmim apo ndonjë lloj bakteri në bark?

Helmimi nga ushqimi mund të shkaktohet duke ngrënë diçka që është kontaminuar me mikrobe. Ka një numër arsyesh pse mund të ndodhë dhe çdo lloj ushqimi mund të shkaktojë helmim.

Sa zgjat helmimi nga ushqimi?

Helmimi nga ushqimi mund të jetë një sëmundje e keqe, por lajmi i mirë është se shumica e rasteve do të kalojnë pa trajtim. Mund të duhen disa ditë që të shëroheni dhe rekomandohet pushimin në shtëpi dhe pirja e ujit sa më shumë.

Kur ndiheni gati për të ngrënë, është mirë t’i përmbaheni ushqimeve të buta si tost, banane dhe oriz derisa të shëroheni. Njerëzit e rrezikuar, pra ata që janë të moshuar ose kanë një problem tjetër shëndetësor, këshillohen të marrin tretësira për rehidratim.

Ju duhet të shihni mjekun tuaj nëse simptomat tuaja janë aq të rënda sa nuk mund të mbani ujë, nuk filloni të përmirësoheni pas disa ditësh ose keni simptoma të dehidratimit të rëndë.

Gratë shtatzëna, ato mbi moshën 60 vjeç, fëmijët e vegjël, ose njerëzit me gjendje të tilla si sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD), sëmundja e valvuleve të zemrës, diabeti, sëmundjet e veshkave, HIV ose kushdo që i nënshtrohet trajtimit të kancerit, gjithashtu duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore.

Sa shpejt fillon helmimi nga ushqimi?

Simptomat e para të helmimit nga ushqimi zakonisht vijnë rreth një ose dy orë pas ngrënies së ushqimit të kontaminuar – edhe pse mund të duhen disa orë, apo edhe javë, për tu zhvilluar.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco