Shkenca ka një shpjegim se pse fëmijët nuk e pëlqejnë shijen e brokolit

Shkenca ka një shpjegim se pse fëmijët nuk e pëlqejnë shijen e brokolit

19:14, 25/09/2021
A+ Aa A-

Kur fëmijëve u ofrohen perime të tilla si brokoli ose lulelakra, ata zakonisht vrenjten dhe refuzojnë të hanë. 

Por mos i fajësoni, shkenca ka një shpjegim për këtë.

Një studim i ri sugjeron që enzimat specifike të pështymës mund të bëjnë që perimet të kenë shije jashtëzakonisht të shëmtuar.

Enzimat në zgavrën me gojë

Enzimat, të quajtura cisteina liaza, prodhojnë lloje të ndryshme të baktereve që jetojnë në gojën e fëmijëve dhe ato mund të jenë përgjegjëse për neverinë ndaj këtyre perimeve.

 Enzimat në të cilat veprojnë këto perime reagojnë me bakteret në gojë dhe formojnë një erë dhe shije mjaft të pakëndshme, sulfurore, thonë ekspertët.

Të rriturit gjithashtu i kanë këto enzima në zgavrën me gojë, por reagimi i tyre zakonisht nuk është i njëjtë.

 Ajo që është gjetur është se niveli i këtyre enzimave tek të rriturit mund të ndryshojë, ndërsa tek fëmijët ndryshon, por pak.

Kursi i kërkimit

Autori i studimit, Dr Damian Frank dhe kolegët e tij nga CSIRO (Organizata e Kërkimit Shkencor dhe Industrial i Komonuelthit) në Kambera e hetuan këtë fenomen.

Në hulumtimin e miratuar nga Shoqëria Kimike Amerikane, Dr Frank pohon se sigurisht që ka një ndryshim në shijen që ndjejnë fëmijët nga ndjenja që ndjejnë të rriturit, shkruan Live Science , transmeton Index.hr.

Fëmijët preferojnë shijet e ëmbla, dhe shijet e hidhura janë shumë më të neveritshme për ta.

Duke përdorur një teknikë të quajtur "spektrometria masive olfaktometrike kromatografike", ata identifikuan përbërësit kryesorë përgjegjës për erën e brokolit të gatuar në ujë ose avull.

Në atë kohë, 98 çifte të prindërve dhe fëmijëve midis moshës gjashtë dhe tetë vjeç testuan reagimet e tyre ndaj llojeve të ndryshme të shijeve dhe aromave nga ai grup perimesh. 

Dimetil trisulfidi dhe squfuri ishin më të urryerit si nga fëmijët ashtu edhe nga të rriturit.

Ata më pas përzien mostrat e pështymës dhe mostrat e perimeve dhe analizuan komponimet që avulluan me kalimin e kohës.

Rezultatet

Fëmijët, kombinimi i pështymës së të cilëve dhe një mostër perimesh lëshuan sasitë më të mëdha të tymit të squfurit reaguan më keq kur hanin atë lloj perime. 

E njëjta situatë nuk u vu re tek të rriturit, gjë që shpjegohet me zakonin e shijeve të tilla për shkak të konsumit afatgjatë.

Desirableshtë e dëshirueshme që fëmijët të drejtohen që të provojnë shije të reja dhe përfundimisht të pëlqejnë këto dhe ushqime të ngjashme, sepse ato janë të dobishme për shëndetin e tyre, dhe rezultate të tilla na ndihmojnë t'i kuptojmë më mirë ato dhe refuzimin e ushqimeve të caktuara nuk ia atribuojnë ekskluzivisht mosbindjes ose prishjes së tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco