Studimi: Obeziteti vjen nga cilësia, jo nga sasia e ushqimit të konsumuar

Studimi: Obeziteti vjen nga cilësia, jo nga sasia e ushqimit të konsumuar

21:28, 23/09/2021
A+ Aa A-

Obeziteti jo domosdoshmërisht duhet të jetë rezultat i marrjes së tepërt të ushqimit, sipas shkencëtarëve amerikanë që i atribuojnë "epideminë e obezitetit" në Amerikë karbohidrateve të përpunuara që shkaktojnë kaos në metabolizëm. 

Sipas një grupi ekspertësh të udhëhequr nga David Ludwig, një endokrinolog në Spitalin e Fëmijëve në Harvard dhe Boston, problemi i vërtetë nuk është në konsumimin e sasive të tepërta të ushqimit.

Ata besojnë se fajtorët kryesorë për obezitetin janë "zakonet moderne të të ngrënit të karakterizuara nga konsumimi i tepërt i ushqimeve me një indeks të lartë glicemik, veçanërisht karbohidratet e përpunuara, të tretshme shpejt".

Ata shpjeguan se konsumimi i sasive të mëdha të karbohidrateve të përpunuara ndikon në një numër ndryshimesh hormonale dhe metabolike që rezultojnë në ruajtjen e energjisë së tepërt në trup në formën e yndyrës.

Shkencëtarët pohojnë se cilësia e ushqimit që konsumon një person, dhe jo sasia e tij, do të ndikojë nëse një individ do të shtojë peshë dhe përfundimisht do të zhvillojë mbipeshe.

Shembuj tipikë janë patatet e skuqura, patatet e pjekura, brumi i miellit të bardhë, orizi, lloje të ndryshme thekonesh dhe pije të ëmbëlsuara.

"Ky lloj ushqimi shkakton një përgjigje hormonale që ndryshon rrënjësisht metabolizmin tonë, inkurajon depozitimin e yndyrës, shtimin e peshës dhe obezitetin," shkruan shkencëtarët në The American Journal of Clinical Nutrition.

"Për të kuptuar epideminë e obezitetit, duhet të kuptojmë se si ushqimi që hamë ndikon në hormonet dhe metabolizmin tonë."

Shkencëtarët pranojnë se stili i ulur i jetës së sotme dhe mungesa e aktivitetit fizik gjithashtu kontribuojnë në përfundimin e obezitetit.

Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), më shumë se 40 përqind e të rriturve në Shtetet e Bashkuara janë obezë, që do të thotë se ata janë "në rrezik të shtuar të zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, diabetit të tipit 2, disa kancereve dhe goditjeve në tru".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco