Lajmi i fundit

COVID19/ MSH: 8 humbje jete dhe 659 raste të reja me Covid në 24 orët e fundit

A e dini se me cilat ushqime mund të mbroni imunitetin tuaj

A e dini se me cilat ushqime mund të mbroni imunitetin tuaj

11:15, 16/09/2021
A+ Aa A-

Ne po përballemi me sezonin e gripit dhe ftohjes, dhe ne kemi luftuar pandeminë e koronavirusit për pak më shumë se një vit - kjo është arsyeja pse është shumë e rëndësishme të kujtojmë përsëri veten për mbrojtjen e imunitetit. 

Ja çfarë të blini në vizitën tuaj të radhës në supermarket.

Shumica e njerëzve, duke kërkuar mbrojtje, së pari i drejtohen vitaminës C , e cila është një nga rekomandimet e para të mjekëve dhe ekspertëve.

 Vitamina C mund ta gjeni në portokall, klementina, limon, limon, grejpfrut ... Kjo vitaminë duhet të merret çdo ditë, dhe rekomandohet që gratë të marrin 75 miligramë dhe burrat 90 miligramë.

Gjithashtu mund të konsumoni vitaminë C nga spinaqi. Për vitaminat A, C dhe E, si dhe fibrat dhe mineralet - konsumoni brokoli. Ekspertët rekomandojnë edhe speca të kuq , xhenxhefil , por edhe hudhër.

Merrni pak ko , por zgjidhni kos të thjeshtë pa sheqer dhe shije.

 Mund ta ëmbëlsoni me fruta ose mjaltë - dhe duke e konsumuar rregullisht, do të merrni vitaminë D në trupin tuaj.

Bajamet janë një burim i madh i vitaminës E, e cila do të ndihmojë trupin tuaj të luftojë ftohjet.

 Të rriturit kanë nevojë për rreth 15 miligram vitaminë E në ditë, të cilën do ta hani nëse hani saktësisht 46 bajame. 

Ju gjithashtu mund të gjeni vitaminë E në farat e lulediellit , të cilat janë gjithashtu të pasura me vitaminë B-6.

Mbani mend, nuk mjafton vetëm marrja e këtyre ushqimeve në trup - është e nevojshme që t’i dozoni me kujdes dhe të kujdeseni për marrjen e tyre.

 Mos harroni të mbani distancën fizike dhe të kujdeseni për higjienën.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco