Pesë vendet që po hapen dhe jetojnë me Covid, si po funksionojnë strategjitë e tyre

Pesë vendet që po hapen dhe jetojnë me Covid, si po funksionojnë strategjitë e tyre

10:07, 16/09/2021
A+ Aa A-

Pas më shumë se 18 muaj në pandeminë e koronavirusit, një numër vendesh kanë vendosur se është koha të hapen dhe të përshtaten duke jetuar me Covid.

Disa kanë nivele të lakmueshme vaksinimi, të tjerët kanë vendosur që kostot e kufizimeve të vazhdueshme ekonomike dhe sociale të tejkalojnë përfitimet.

Po ju sjellim 5 vendet që po hapen dhe po jetojnë me Covid-19 për të parë nga afër se si funksionojnë strategjitë e tyre të reja.

Danimarka

Qeveria daneze hoqi të gjitha kufizimet e mbetura të koronavirusit në vend më 10 shtator, duke thënë se Covid-19 nuk ishte më një sëmundje që është një kërcënim kritik për shoqërinë.

Danezët tani mund të hyjnë në klube nate dhe restorante pa treguar një “pasaportë Covid”, të përdorin transportin publik pa mbajtur një maskë në fytyrë dhe të takohen në një numër të madh njerëzish pa kufizime, duke u kthyer në jetën para-pandemike.

Çelësi i suksesit të Danimarkës qëndron pjesërisht në fillimin e vaksinimit: që nga 13 shtatori, mbi 74% e popullsisë së Danimarkës u vaksinua plotësisht kundër Covid-19.

Singapori

Qeveria e Singaporit njoftoi në qershor se po planifikonte strategjinë që të lëvizte drejt një jetese me Covid, duke u përpjekur për të kontrolluar shpërthimet e infeksionit me vaksina dhe duke monitoruar shtrimet në spital, në vend që të kufizonte jetën e qytetarëve.

“Lajmi i keq është se Covid-19 mund të mos largohet kurrë. Lajmi i mirë është se është e mundur të jetosh normalisht me të në mesin tonë,” shkruan zyrtarët në Singapor në një artikull në atë kohë.

Autoritetet filluan të lehtësojnë disa kufizime në gusht, duke lejuar njerëzit e vaksinuar plotësisht të darkojnë në restorante dhe të mblidhen në grupe prej pesë vetash, nga dy.

Por një rritje e rasteve të shkaktuara nga varianti Delta ka bërë që zyrtarët të ndalojnë rihapjen e mëtejshme. Zyrtarët paralajmëruan javën e kaluar se ata mund të kenë nevojë të rivendosin kufizimet e Covid-19 nëse shpërthimi i ri nuk përmbahet.

Grupi i punës i Singaporit Covid-19 tha se do të përpiqej të kufizonte shpërthimin përmes gjurmimit më agresiv të kontakteve, rasteve dhe grupimeve dhe testimeve më të shpeshta të detyrueshme për punonjësit me rrezik të lartë.

Pavarësisht masave të tilla, Singapori raportoi rastin e tij më të lartë një-ditor Covid-19 në më shumë se një vit të martën. Deri më tani, numri i njerëzve që sëmuren rëndë mbetet i ulët falë vaksinimit, thanë autoritetet.

Singapori ndoqi një “strategji zero-Covid” para se të ndryshonte qasjen e tij, dhe ka një nga nivelet më të larta të vaksinimit në botë, me 81% të popullsisë të vaksinuar plotësisht.

Tajlanda

Tajlanda planifikon të rihapë Bangkokun dhe destinacionet e tjera të njohura për vizitorët e huaj muajin e ardhshëm, ndërsa kombi i Azisë Juglindore përpiqet të ringjallë industrinë e tij kryesore të turizmit, pavarësisht rritjes së numrit të infeksioneve.

Sipas programit të zgjeruar, turistët që janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19 dhe testohen do të lejohen të hyjnë në kryeqytet, në Hua Hin, Pattaya dhe Chiang Mai.

Ishulli Phuket u rihap për vizitorët e huaj të vaksinuar më 1 korrik pa kërkesa për karantinë. Më 15 korrik, vendi nisi një program të ngjashëm në ishujt Koh Samui, Koh Pha Ngan dhe Koh Tao, i quajtur “Samui Plus”.

Edhe pse i mbajti numrat e ulët të infeksionit në vitin 2020 falë masave të suksesshme të kontrollit, Tajlanda ka luftuar për të mbajtur rastet në kontroll këtë vit.

Shkalla e vaksinimit ka mbetur pas atyre të disa fqinjëve. Vetëm 18% e popullsisë tajlandeze u vaksinuan plotësisht kundër Covid-19 që nga 13 shtatori dhe me 21% të tjerë të vaksinuar pjesërisht.

Afrika e Jugut

Afrika e Jugut ka filluar të lehtësojë disa kufizime të Covid-19, ndërsa nivelet e infeksionit zvogëlohen në vend. Ndër masat e tjera, shtetrrethimi gjatë natës në mbarë vendin është shkurtuar në 11:00 të mbrëmjes deri në 4:00 të mëngjesit, tubimet e lejuara janë rritur në 250 persona brenda dhe 500 jashtë, dhe kufizimet në shitjet e alkoolit janë zvogëluar.

Lehtësimi i kufizimeve, i shpallur nga Presidenti Cyril Ramaphosa të dielën, është i dukshëm në një vend që kaloi pjesën më të madhe të pandemisë me rregulla jashtëzakonisht të rrepta të distancimit shoqëror, madje duke ndaluar ndonjëherë të gjitha tubimet, përveç funeralit dhe ku normat e vaksinimit mbeten të ulëta.

Ramaphosa paralajmëroi se një valë e tretë shkatërruese e infeksioneve e nxitur nga varianti Delta nuk kishte përfunduar, por shtoi se vendi tani ka doza të mjaftueshme vaksine për të mbuluar të gjithë popullsinë e rritur, me më shumë se një të katërtën e të rriturve që marrin të paktën një dozë.

Ai inkurajoi të gjithë të vaksinohen dhe të respektojnë kufizimet e mbetura për të lejuar që vendi të kthehet në normalitet.

Kili

Kili është vlerësuar ndërkombëtarisht për fushatën e tij të qetë dhe të suksesshme të vaksinimit. Sipas raporteve të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë, gati 87% e kilianëve janë plotësisht të vaksinuar.

Vendi tashmë ka filluar të shpërndajë vaksina përforcuese për ata që janë plotësisht të vaksinuar. Autoritetet shëndetësore të enjten miratuan përdorimin e vaksinës kineze Sinovac për fëmijët e moshës gjashtë vjeç e lart, teksa vaksinimet filluan të hënën.

Pavarësisht kërcënimit të paraqitur nga varianti Delta, qeveria të mërkurën njoftoi lëvizje për të rihapur vendin për turizmin ndërkombëtar nga 1 tetori, pikërisht në kohën e sezonit veror të kombit të hemisferës jugore.

Jo rezidentët e huaj do të mund të hyjnë me kusht që të plotësojnë disa kërkesa dhe të izolohen për pesë ditë pas mbërritjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco