Psikoterapistja: Dhjetë herë më shumë njerëz me depresion pas pandemisë

Psikoterapistja: Dhjetë herë më shumë njerëz me depresion pas pandemisë

11:07, 01/09/2021
A+ Aa A-

Viti i dytë i pandemisë po kalon ngadalë dhe ne jemi në pragun e një vale të re.

Masat epidemiologjike na mbrojnë nga infeksioni, por gjithashtu prishin jetën me të cilën jemi mësuar. 

Si ndikon kjo në shëndetin mendor? Ana Perović, një psikologe klinike dhe psikoterapiste, prezantoi drejtpërdrejt në Dan faktin se ka 10 herë më shumë njerëz që vuajnë nga një lloj episodi depresiv sesa para pandemisë.

Perovic foli për fushatën "E pathyeshme", duke thënë se ata donin të kontribuonin për të mos harruar rëndësinë e pyetjes - si jemi.

Të dhënat nga hulumtimet globale dhe të dhënat tona kanë treguar se shkalla e ankthit, stresit dhe episodeve të moderuara depresive është rritur, pas mysafirit të H1.

 Me këtë nismë, ne donim të kontribuonim në parandalimin e çrregullimeve mendore, thotë ajo. Ne jemi përpjekur të ofrojmë një numër burimesh - nga artikujt në faqen e internetit Nesalomivi, përmes pjesëmarrjes së njerëzve që merren me çrregullime mendore, të cilët folën me ndershmëri dhe qasje të drejtpërdrejtë - në linjat SOS dhe ekspertët që punojnë në ekipin Nesalomivi, thotë ai.

 

Psikoterapistja thekson se një reagim i të gjithëve ne, në nivel individual dhe kolektiv, është normal dhe vështirë se mund të mungojë.

I pyetur se kush e ka ndjerë më shumë pandeminë deri më tani, dhe bazuar në përvojën e tyre, ai thotë se ka përshtypjen se njerëzit e të gjitha moshave dhe të dy gjinive i quajnë në mënyrë të barabartë. 

Gjëja pozitive, shton ajo është se njerëzit janë gjithnjë e më të lirë të kërkojnë ndihmë.

Ajo gjithashtu paraqiti një fakt alarmues - se ka 10 herë më shumë njerëz që vuajnë nga një lloj episodi depresiv sesa ishte një vit e gjysmë më parë. 

Interesante, këta shpesh nuk janë njerëz të moshës më të vjetër, por ata midis 21 dhe 40 vjeç. 

"Ne mund ta lidhim atë, hipotetikisht, natyrisht, me situatën ekonomike, humbjen e vendeve të punës, krizën e përgjithshme në të cilën ndodhet bota," shtoi ajo.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco