Çfarë duhet të shmangni kur vini fëmijën tuaj në gjumë

Çfarë duhet të shmangni kur vini fëmijën tuaj në gjumë

09:33, 01/09/2021
A+ Aa A-

Një nga problemet me të cilat përballen prindërit e rinj është rutina e gjumit të foshnjës. Ka disa gjëra që duhet të shmangni kur e vini në gjumë.

Gjatë muajve të parë të jetës, foshnjat nuk mund të adoptojnë asnjë lloj rutine gjumi. Ky proces fillon të ndodhë vetëm kur ata janë katër muajsh. 

Problemi lind nëse mund ta vini në gjumë fëmijën tuaj vetëm duke e ushqyer ose duke e mbajtur në krahë.

Foshnjat zgjohen dy deri në gjashtë herë gjatë natës, që do të thotë se ju do të duhet të bëni hapat e përmendur sa herë që zgjohen.

 Mundohuni ta ndihmoni foshnjën tuaj të lidhë aktivitete të caktuara me gjumin: lajeni atë, vishni pizhamet e saj, lexoni historinë dhe pastaj zbehni dritat. 

Vendoseni në krevat fëmijësh para se të flejë shumë. 

Në këtë mënyrë, ata do të mësojnë ta lidhin fjetjen me qëndrimin në një krevat fëmijësh, duke mos i mbajtur në krahë.

Sigurisht që ju instinktivisht dëshironi ta ngushëlloni foshnjën kur ajo qan, por duhet të prisni disa minuta për të parë nëse ajo qetësohet vetë. 

Nëse ajo është ende duke qarë pas pesë minutash, afrohuni dhe qetësojeni.

 Pastaj dilni nga dhoma dhe kontrolloni situatën çdo pesë minuta derisa të bjerë në gjumë. 

Natën tjetër, zhvendosni kohën e kontrollit në 10 minuta. Së shpejti foshnja duhet të mësojë se si të flejë më lehtë vetë.

Pediatrit besojnë se fëmija duhet të ndalojë ushqyerjen gjatë natës kur të mbush gjashtë muaj, edhe pse me siguri do ta kërkojë atë. 

Ushqimi gjatë natës mund të prishë shumë mirë vaktet ditore. Pastaj një numër i madh i madh i kalorive, kështu që ajo nuk është aq e uritur gjatë ditës. 

Natën tjetër ai do të kërkonte të hante përsëri.

Mos lejoni që fëmija juaj të flejë në karrocë shumë shpesh sepse do të jetë më e vështirë për të që të flejë në krevat fëmijësh pas kësaj. 

Mundohuni të organizoni ditën tuaj në mënyrë që fëmija të flejë në një atmosferë të këndshme shtëpie për aq kohë sa të jetë e mundur.

Foshnjat qysh në moshën katër muajsh duhet të shkojnë në shtrat në orën 7 ose 8 pasdite. 

Nëse ata aktualisht janë duke qëndruar zgjuar vonë, provoni t'i rregulloni ato në orët e specifikuara.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco