Pse disa njerëz kanë fobi kërthizën?

Pse disa njerëz kanë fobi kërthizën?

14:14, 28/08/2021
A+ Aa A-

Nëse jeni në këtë artikull, me gjasë keni omfalofobi (omphalophobia) ose jeni kuriozë të dini për këtë fobi specifike

Omfalofobia është një fobi specifike – pra frikë ekstreme, e vazhdueshme e cila përqendrohet në një gjë të caktuar. Në këtë rast, te kërthiza.

Ashtu si me fobitë e tjera specifike, njerëzit mund të jenë ndoshta të vetëdijshëm se nuk është e arsyeshme, por nuk mund ta kontrollojnë. Ankthi rritet thjesht duke menduar për kërthizën, madje mund të shfaqen edhe simptoma fizike.

A mund të hapet kërthiza? Jo. Kërthiza është mbetje e kordonit umbilikal. Shumë prej kërthizave duket sikur kanë një nyjë që mund të zbërthehet, por jo – nuk mund të hapet.

Jo të gjithë janë adhurues të kërthizës. Ndoshta nuk ju pëlqen t’i shihni apo t’i prekni, të të tjerëve ose tuajën. Ose ndoshta pyesni veten nëse kërthiza juaj është normale ose pse e keni të dalë jashtë. Mirëpo asnjë nga këto gjëra nuk tregon për fobi, por thjesht preferenca personale.

Nga ana tjetër, janë disa shenja që tregojnë se mund të keni omfalofobi:

▪ Frikësoheni nga mendimi për të parë një kërthizë.
▪ Përpiqeni të largoheni prej tyre. Shmangni pishinat, plazhet dhe dhomat dhe zhveshjes.
▪ Keni ankth kur shihni një kërthizë.
▪ Një kërthizë provokon një dëshirë për t’u larguar.
▪Nuk e prekni dot kërthizën tuaj ose atë të njerëzve të tjerë.
▪ Keni ankth kur dikush prek kërthizën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco