Përveçse i jep shije të mirë pjatave, rozmarina qenka e mirë për shëndetin dhe humorin

Përveçse i jep shije të mirë pjatave, rozmarina qenka e mirë për shëndetin dhe humorin

17:33, 05/08/2021
A+ Aa A-

Zakonisht e shtoni si erëz në pjata të ndryshme ose ndoshta si shtesë në çaj, por rozmarina është një bimë shumë e fuqishme që ndihmon shëndetin fizik dhe mendor në disa  mënyra.

Studime të shumta kanë treguar se rozmarina nuk është vetëm erëz, por një superushqim që ka veti të shumta shëruese, shkruan Mind Body Green.

Gjatë historisë, njerëzit kanë përdorur rozmarinë për të forcuar kujtesën. 

Edhe Shekspiri i famshëm shkroi për të në Hamlet.

Edhe sot, rozmarina konsiderohet se ndihmon kujtesën, por disa kërkime tregojnë se ai ka një efekt pozitiv në gjendjen më të mirë të humorit dhe stresit.

Përmirëson gjendjen shpirtërore

Në një studim të vitit 2018, minjve në laborator të cilët ishin nën stres kronik iu dha ekstrakt rozmarinë dhe u zbulua se kishin një efekt antidepresiv.

Shkencëtarët besojnë se arsyeja qëndron në faktin se bima ka veti anti-inflamatore dhe ndihmon në zbutjen e proceseve inflamatore në një zonë të trurit të quajtur hipokampus, por edhe në zorrët.

Edhe pse ka ende kërkime që përpiqen të lidhin shëndetin e zorrëve me shëndetin e trurit, humori i mirë, optimizmi dhe mendja e mprehtë duket se kanë të bëjnë me një mikrobiomë të shëndetshme.

Rozmarina ndikon në sistemin endokannabinoid

Systemshtë sistemi kryesor rregullator në trupin tonë që është përgjegjës për mënyrën e komunikimit të qelizave nervore.

Ai rregullon procese të tilla si uria, gjumi, inflamacioni, stresi, presioni i gjakut, metabolizmi, temperatura e trupit dhe shumë procese të tjera.

Rozmarina përmban një përbërës që lidhet me receptorët kanabinoid. 

Edhe pse ne ende nuk e dimë se si dhe pse, duket se kjo lidhje me receptorët zvogëlon ndikimin e reagimit të organizmit ndaj stresit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco