Instituti i Shëndetësisë Kosovë: Shtoni kujdesin me ushqimet, mos hani kudo, shmangni disa produkte

Instituti i Shëndetësisë Kosovë: Shtoni kujdesin me ushqimet, mos hani kudo, shmangni disa produkte

14:31, 04/08/2021
A+ Aa A-

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës i ka paralajmërtuar qytetarët të mërkurën të bëjnë kujdes gjatë konsumimit të ushqimeve dhe të mos hanë ushqim kudo në këtë periudhë kaq të nxehtë.

Qytetarë të dashur! - thuhet në njoftimin e publikuar në Fb.

Ju lutemi për kujdes të shtuar gjatë gatimit, ruajtes, shpërndarjes dhe konsumit tëushqimit!

Shumë herë jemi ballafaquar me helmime me ushqim, ku qytetarë të pafajshëm për shkak të konsumimit të ushqimit të kontaminuar kanë përfunduar në spital, të cilët falë përkujdesjes së ekipit të mjekëve janë jashtë rrezikut për jetë.

Kujdes i shtuar ku konsumohet ushqimi!

Shmangia e konsumimit të mishit dhe peshkut, suxhukut dhe produkteve të ngjashme të papërpunuara termikisht!

Shmangia e konsumimit të ushqimit që përmban vezë të freskëta, majonezë, salcat e ndryshme, etj.

Shmangia e konsumimit të djathit të freskët nga qumështi jo i pasterizuar ose zier!

Shmangia e konsumimit të frutave dhe perimeve të palara.

Nuk preferohet konsumimi i ushqimit që ka qëndruar jashtë frigoriferit për më shumë se 2 orë.

Konsumoni qumësht të pasterizuar ose të zier.

Frutat dhe perimet të lahen me ujë të bollshëm.

Ushqimi i mbetur të ruhet në frigorifer.

Ushqimi i ngrirë i cili është shkrirë duhet të konsumohet sa më shpejt ose të hidhet dhe nuk duhet të ringrihet!

Duart duhet të lahen:
-para se të filloni të përgatisni ushqimin
-pasi të prekni mishin e freskët, peshkun, vezët ose perimet
-pas përdorimit të tualetit
-pasi të pastroni hundën
-pasi të prekni një kafshë
-pasi të prekni ndonjë plagë apo prerje në trup.
Mos hani ushqim kudo. Pakujdesia shkakton epidemi me rrezik per jeten e qytetareve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco