E pabesueshme/ Çfarë i ndodh trupit të njeriut nëse vuan nga depresioni

E pabesueshme/ Çfarë i ndodh trupit të njeriut nëse vuan nga depresioni

12:11, 02/08/2021
A+ Aa A-

Depresioni është një çrregullim mendor që prek 264 milionë njerëz në mbarë botën.

Kjo sëmundje ndryshon jo vetëm psikikën, por edhe trupin.

 

Rënia e funksionit të veshkave

Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që kanë veshka të shëndetshme. Gjithashtu përshpejton zhvillimin e sëmundjeve. Një nga arsyet e mundshme mund të jetë rritja e proteinave inflamatore që shkaktojnë proceset autoimune.

 

Problemet e traktit gastrointestinal

Truri ynë është i lidhur ngushtë me traktin gastrointestinal. Është i ndjeshëm ndaj emocioneve dhe mund t’ju bëjë të ndjeni siklet.

 

Diabeti

Depresioni rrit nivelin e hormoneve të stresit dhe ato, nga ana tjetër, mund të ndikojnë në nivelet e sheqerit në gjak dhe tek rezistenca ndaj insulinës. Kjo lidhje funksionon në të dy mënyrat, dhe njerëzit me diabet kanë më shumë gjasa të vuajnë nga depresioni.

 

Rreziku i një sulmi në zemër

Njerëzit që vuajnë nga depresioni mund të përjetojnë presion të lartë të gjakut dhe një rritje të rrahjeve të zemrës. E gjithë kjo mund të çojë në sëmundje të zemrës. Hormonet e stresit që përmendëm më herët gjithashtu mund të kenë një efekt negativ në zemër.

 

Probleme me enët e gjakut

Kjo është e lidhur ngushtë me të qenit i rrezikshëm për zemrën. Presioni i lartë i gjakut zvogëlon rrjedhjen e gjakut tek enët e gjakut. Ato tkurren dhe bëhen të brishta. Kjo dëmton enët dhe ato nuk mund të sjellin ushqyes dhe oksigjen të mjaftueshëm në qeliza dhe inde.

 

Dhimbje shpine

Sigurisht, dhimbja e shpinës nuk lidhet gjithmonë me depresionin. Qëndrimi i keq dhe muskujt e dobët janë arsyet më të zakonshme për këtë. Por depresioni mund të shkaktojë dhimbje kronike. Mund të ndodhë për shkak të inflamacionit si përgjigje e trupit ndaj depresionit.

 

Probleme me kujtesën dhe dhimbje koke

Depresioni mund të shkaktojë humbje dhe konfuzion afatshkurtër të kujtesës. Kjo gjendje i bën njerëzit të harrojnë më shpesh dhe pengon aftësinë e tyre për t’u përqendruar. Mund të shkaktojë gjithashtu dhimbje koke pulsuese kronike, e cila quhet “dhimbje koke e tensionit”. Ajo vjen në formën e pulsimeve të buta kryesisht rreth vetullave.

 

Artriti

Të dyja problemet janë të lidhura ngushtë me njëra-tjetrën. Depresioni mund të shkaktojë artrit dhe anasjelltas. Faktori kryesor është inflamacioni që ndodh për shkak të këtyre sëmundjeve. Depresioni gjithashtu mund të ndikojë në rrjedhën e gjakut dhe të përkeqësojë rezultatin e artritit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco