Një epokë e rë në luftën kundër COVID-19/ Të gjithë po flasin për këto dy lajme

Një epokë e rë në luftën kundër COVID-19/ Të gjithë po flasin për këto dy lajme

08:56, 23/07/2021
A+ Aa A-

Covid-19 e cila për herë të parë u shfaq në Wuhan, Kinë ka infektuar rreth 200 milion njerëz në të gjithë botën.

Sipas shifrave zyrtare mbi 4 milion njerëz vdiqën për shkak të virusit.

Ende nuk dimë saktësisht origjinën e virusit por sidoqoftë shkencëtarët i kanë kushtuar të gjithë kohën e tyre luftës kundër këtij virusi.

Në këtë kontekst falë përpjekëve të botës shkencore, ne kemi tashmë shumë vaksina të cilat vlerësohen si arma më efektive kundër epidemisë.

Por së fundmi vijnë dhe dy lajme të mira që lidhen ngushtë me luftën kundër COVID-19.

Bota shkencore po flet për këto studime që mund të ndryshojnë rrjedhën e luftës kundër epidemisë.

Sipas lajmeve në gazetën britanike Daily Mail, Oravax Medical, një degë e Oramed Farmaceutikës me bazë në Izrael, ka filluar numërimin mbrapsht për të filluar provat klinike të vaksinës spray COVID-19.

Kompania, e cila mori miratimin e parë nga autoritetet zyrtare, po përgatitet të jetë kompania e parë që zhvillon vaksinën spray.

 Ekspertët nënvizojnë se për shkak se vaksinat me spërkatje prodhohen më lehtë, ato mund të kenë një rëndësi kryesore në luftën kundër pandemisë.

Ekipi pritet të marrë të gjitha lejet e nevojshme brenda pak javësh. 

CEO i kompanisë, Nadav Kidron, në deklaratën e tij për shtypin izraelit, nënvizoi se vaksina spray do të prodhohet më shpejt, më lirë dhe më lehtë sesa vaksinat e injektuara.

Duke deklaruar se produkti në fjalë do të lejojë njerëzit të bëjnë vaksinën vetë në shtëpi, Kidron i tha The Jerusalem Post se sistemi është e njëjta teknologji që kompania përdor për të zhvilluar kapsula insuline për pacientët me diabet të tipit 1 dhe 2.

Zbuloni variantet ne 2 ore 

Një tjetër lajm i mirë erdhi nga bota e shkencës.

 Këtë herë adresa është Rusia. 

Testi që zbulon variante të reja në 2 orë është regjistruar në Rusi.

Agjencia Federale Mjekësore dhe Biologjike Federale Ruse (FMBA) njoftoi zhvillimin e një testi të ri që mund të zbulojë variantet Kovid-19 Delta, Alpha, Beta dhe Gamma në 2 orë.

Deklarata e quajti testin 'unik dhe të një lloji'. 

Në të njëjtën deklaratë, u nënvizua se testi, i cili u regjistrua më 21 korrik, është gati për prodhim masiv.

Presidentja e FMBA Veronika Skvortsova është shprehur:

“Testi ofron një mundësi për të zbuluar variante në vetëm 2 orë. Kjo është shumë e rëndësishme për të kuptuar karakteristikat e patogjenit dhe për të parashikuar pamjen klinike të sëmundjes," .

Nga ana tjetër, vaksinat e aplikuara kundër llojit të ri të koronavirusit (Kovid-19) në të gjithë botën kanë tejkaluar 3 miliardë 760 milion doza.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco