Gjetje kontradiktore nga dy studime të reja mbi vaksinën Pfizer

Gjetje kontradiktore nga dy studime të reja mbi vaksinën Pfizer

08:35, 23/07/2021
A+ Aa A-

Ndërsa mutacioni delta bëhet gjithnjë e më i përhapur, shkencëtarët po hetojnë dhe gjykojnë efektivitetin e vaksinave, në lidhje me këtë mutacion.

Sipas një raporti në Times of Israel, të dhënat e reja nga Izraeli dhe Mbretëria e Bashkuar tregojnë një pamje kontradiktore në lidhje me efektivitetin e vaksinës Pfizer në luftimin e mutacionit "Indian". 

Statistikat e reja nga Ministria Izraelite e Shëndetësisë tregojnë se, mesatarisht, vaksina Pfizer - vaksina e dhënë pothuajse të gjithë izraelitëve - tani është vetëm 39% efektive kundër infeksionit, ndërsa është vetëm 41% efektive në parandalimin e simptomave Covid. 

Më parë, vaksina Pfizer-BioNTech ishte shumë më shumë se 90% efektive kundër infeksionit.

Ndërkohë, një studim i ri në Mbretërinë e Bashkuar botuar këtë javë në The New England Journal of Medicine zbuloi se e njëjta vaksinë ishte 88% efektive në parandalimin e  simptomave të Covid - më shumë se dyfishi i normës së gjetur në të dhënat izraelite.

Statistikat izraelite gjithashtu paraqesin një pamje të dobësimit të mbrojtjes ndërsa kalojnë muaj pas vaksinimit.

 Njerëzit e vaksinuar në janar thuhet se kanë vetëm 16% mbrojtje kundër infeksionit tani, ndërsa ata të vaksinuar në prill ishin 75% efektivë.

Të dy studimet ranë dakord, të paktën, se marrja ishte shumë efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda, me një efektivitet prej 91.4%.

Disa analistë kanë paralajmëruar se të dhënat mbi efikasitetin e vaksinës janë të prirura për pasaktësi të mëdha për shkak të një numri faktorësh, përfshirë pyetjet nëse ekzistojnë të dhëna të sakta mbi nivelet e infeksionit midis njerëzve të pavaksinuar, të cilat janë jetike për statistika të tilla.

Efikasiteti i Pfizer dhe AstraZeneca

Zyrtarët thonë se vaksinat janë  shumë të efektshme  kundër llojit të variantit delta, i cili tani është bërë varianti dominues në të gjithë botën. 

Megjithatë, i njëjti studim tregon se  vetëm një dozë e vaksinës nuk është e mjaftueshme për mbrojtje të lartë . 

Studimi, i botuar në Inspektoratin Shëndetësor të New England, konfirmon gjetjet, të cilat u botuan shkurtimisht në maj nga Sistemi i Shëndetit Publik të Anglisë mbi  efektivitetin e vaksinave  COVID-19 . 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco