Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

A e dini cilat janë efektet pozitive shëndetësore të konsumimit të qershive

A e dini cilat janë efektet pozitive shëndetësore të konsumimit të qershive

20:43, 04/07/2021
A+ Aa A-

Qershitë janë një frut që shumë e duan, pavarësisht nëse hahen nga kërcelli, apo përdoren për të dekoruar një koktej të preferuar ose të pjekur në një darkë të ëmbël.

Sidoqoftë, sipas diabetikëve të regjistruar, ky frut mund të jetë shumë i dobishëm për shëndetin tuaj.

"Qershitë nuk marrin vëmendjen e merituar, edhe pse frutat janë plot me lëndë ushqyese", thotë Trista Best, MPH, RD, LD, një dietologe e regjistruar në Balance One Supplements.

Një nga aspektet pozitive të konsumimit të qershive është aftësia e tyre për të lehtësuar dhimbjen dhe ënjtjen e kyçeve, pasi ato përmbajnë lëndë ushqyese shumë anti-inflamatore. 

Qershitë njihen si antioksidantë, të cilët mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit.

Për të testuar efektivitetin e vishnjave në dhimbjen e artrozës, një studim u krye në 2013 dhe u botua në revistën Osteoarthritis Cartilage. 

Studimi përfshiu 58 të rritur jo-diabetikë me artrozë që konsumuan lëng qershie ose një pije çdo ditë për gjashtë javë.

Në fund të periudhës gjashtë javore, të anketuarit morën një pushim njëjavor dhe më pas ndryshuan planet e tyre. 

Studiuesit zbuluan se, megjithëse efekti ishte vetëm pak më i theksuar se ai i grupit tjetër, lëngu i qershisë siguroi një lehtësim të simptomave në pacientët me artrozë të studiuar.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se konsumi i lëngut të qershisë shoqërohej me nivele më të ulëta të proteinave shumë të ndjeshme C-reaktive (hsCRP), një proteinë që mund të tregojë inflamacion në trup. 

Përveç zvogëlimit të simptomave të përgjithshme të inflamacionit dhe artrozës, kjo mund të çojë në lëvizje më të madhe tek njerëzit me artrit në planin afatgjatë.

Një studim i vitit 2008 i botuar në Arthritis Research & Therapy zbuloi se nivelet më të larta të hsCRP shoqëroheshin me vëllim më të ulët të kërcit tibial në gratë midis moshave 40 dhe 67 vjeç, gjë që mund të çojë në humbjen e lëvizshmërisë me kalimin e kohës.

Sidoqoftë, kjo nuk është mënyra e vetme që qershitë mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit në trupin tuaj.

"Një filxhan me lëng qershie para gjumit mund të përmirësojë gjithashtu cilësinë e gjumit tuaj. Qershitë përmbajnë melatoninë natyrale, një hormon i lidhur me zgjimin dhe ciklin e gjumit, i cili dihet se rrit cilësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit," tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco