Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

E dinit? Këto 5 fruta ndihmojnë në humbjen e peshës

E dinit? Këto 5 fruta ndihmojnë në humbjen e peshës

19:48, 28/06/2021
A+ Aa A-

Frutat janë një kategori ushqimore e rekomanduar nga shumica e dietologëve. Ato kanë vlera të larta ushqyese dhe janë zgjedhje iderle për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Megjithatë, ka disa fruta që njihen pak më shumë për aftësinë e tyre për të ndihmuar në humbjen e peshës.

Mollët janë të pasura me fibra, të cilat ju ndihmojnë të mbani të ngopur për më gjatë.

Portokalli i madhësisë mesatare ka rreth 3.14 gramë fibra. 

Rosberries, manaferrat luftojnë nevojën e trupit për sheqer, ndërsa sigurojnë shumë antioksidantë.

Mangot ndihmojnë në rregullimin e qarkullimit të gjakut, i cili ka efekt rritjen e metabolizmit.

Yndyrnat e shëndetshme që përmbajnë avokadot ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur për më gjatë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco