Lajmi i fundit

LIVE/ Ish-kryeministri Sali Berisha në konferencë për mediat në hotel Rogner

Krijohet molekula që zhduk simptomat e sëmundjes Parkinson

Krijohet molekula që zhduk simptomat e sëmundjes Parkinson

11:48, 22/06/2021
A+ Aa A-

Krijohet molekula që vepron në tru dhe zhduk simptomat e sëmundjes së Parkinson. Deri tani grupi kërkimor i universiteteve të Milanos ka kaluar me sukses testet mbi gjitarët. Injektimet e këtij oligosakaridi OligoGM1 është injektuar tek kaviet e laboratorit të prekur nga Parkinson dhe ka ndikuar mjaft pozitivisht duke ngjallur një rekuperim të funksioneve motorike dhe biologjike.

Për të krijuar këtë molekulë, grupi ka shfrytëzuar studime që kanë zgjatur 50 vjet mbi këtë fushë. Sëmundja e Parkinson është një sëmundje neurodegjenerative që çon në humbjen e aftësisë së lëvizjes, pra asaj motorike, duke përkeqësuar rëndë cilësinë e jetës.

Në botë sot vuajnë rreth 10 milionë persona nga kjo sëmundje dhe parashikohet që në 2040 kjo shifër të arrijë në 40 milionë. Deri më sot nuk ekziston në treg ende një ilaç efikas për ta luftuar Parkinson, pasi çdo molekulë që potencialisht mund të ishte e nevojshme, nuk ka arritur të kalojë barrierën që ndan trurin nga qarkullimi i gjakut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco