Ja për sa orë gjumë ka nevojë fëmija juaj

Ja për sa orë gjumë ka nevojë fëmija juaj

14:04, 14/06/2021
A+ Aa A-

Sasia e duhur e gjumit cilësor që nga lindja jo vetëm që do të ndihmojë zhvillimin e foshnjave, por gjithashtu do të përmirësojë aftësinë e tyre për të mësuar, për t'u sjellë dhe për të qenë krijues.

Sidoqoftë, si e dini sa orë gjumë janë të mjaftueshme gjatë dy viteve të para të jetës së një fëmije?

Gjumi është thelbësor për zhvillimin njohës, forcimin e sistemit imunitar dhe përparimin e përgjithshëm të foshnjës tuaj.

Sa orë duhet të flejë një i porsalindur?

Shanset janë të mëdha që i porsalinduri të fle më shumë sesa të jetë zgjuar.

Nuk ka "numër magjik" kur bëhet fjalë për sa orë duhet të flini - mund të jetë nga tetë deri në 20 orë. Disa të sapolindur mësohen të flenë gjatë gjithë natës nga mosha tetë javë.

Nëse jeni duke ushqyer me gji, ka më shumë të ngjarë që ata të zgjohen për ta ushqyer atë.

Është e rëndësishme të mbani mend se çdo fëmijë është i ndryshëm.

Nëse ai nuk mund të flejë gjithë natën, nuk keni pse të shqetësohet.

Gjatë javëve të para, foshnja juaj ndoshta nuk do të jetë në gjendje të qëndrojë zgjuar për më shumë se dy orë.

Sa orë duhet të flejë një fëmijë një vjeç?

Rekomandohet të flejë rreth 2 orë e 30 minuta gjatë ditës dhe 11 orë natën.

Pra, gjithsej rreth 13 orë e gjysmë.

Ndani gjumin tuaj gjatë ditës në dy pjesë derisa të ndiheni gati për të fjetur vetëm një herë gjatë ditës. Atëherë foshnja është zakonisht rreth 18 muajshe.

Dremitja është jashtëzakonisht e dobishme për fëmijët e vegjël sepse i ndihmon ata të mësojnë dhe të zhvillohen. Ata duhet të bëjnë një sy gjumë gjatë ditës deri në moshën katër vjeç.

Sa orë duhet të flejë një fëmijë dy vjeç?

Kur një fëmijë mbush dy vjeç, koha e gjumit zvogëlohet pak.

Rekomandohet të flejë rreth një orë e 30 minuta gjatë ditës, dhe 11 orë e 30 minuta gjatë natës.

Bëni atë që i përshtatet vogëlushit tuaj në vend që të ndiqni udhëzime të rrepta.

Mos harroni! Temperatura ideale e gjumit është 20 gradë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco