Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

Studimi amerikan: Vaksinat anti-Covid nuk ndikojnë negativisht në fertilitet

Studimi amerikan: Vaksinat anti-Covid nuk ndikojnë negativisht në fertilitet

08:28, 03/06/2021
A+ Aa A-

Frika se vaksinat anti-Covid mund të ndikojnë negativisht në fertilitet kanë bërë që shumë njerëz mos marrin injeksionet që mbrojnë ndaj infektimit me koronavirus.

Sipas Healthline këtë e vërtetojnë edhe disa studime të kohëve të fundit të kryera nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara, bazuar në statistika. Në njërin nga studimet thuhet se nga testet e kryera tek mbi 35 mijë persona në të gjithë botën, deri më tani nuk është shfaqur asnjë problem para, gjatë shtatzënisë.

KĂ«to studime po ashtu tregojnĂ« se nuk ka asnjĂ« tĂ« dhĂ«nĂ« qĂ« vaksina tĂ« ketĂ« shkaktuar infertilitet si tek femrat ashtu edhe tek meshkujt. Mbi 100 mijĂ« femra kanĂ« injektuar deri mĂ« tani vaksinat anti-Covid gjatĂ« shtatzĂ«nisĂ« nĂ« Shtetet e Bashkuara. Statistikat tregojnĂ« se ÂŒ e vajzave dhe grave nĂ« BritaninĂ« e Madhe hezitojnĂ« tĂ« vaksinohen nga frika e infertilitetit.

Frika për këtë është ushqyer kryesisht nga deklaratat e mjekut gjerman Vofgang Vodarg vitin e kaluar, i cili tha se disa proteina të vaksinave që përdorin metodën e lajmëtarit të ARN-së si Pfizer e Moderna, janë të ngjashme me ato të fetusit, çka mund të bëjë që sistemi imunitar të sulmojë fetusin. Por pohimet e tij janë kundërshtuar nga shumica e ekspertëve të shëndetit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco