Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

COVID: Cili ilaç zvogëlon efektivitetin e vaksinës Pfizer?

COVID: Cili ilaç zvogëlon efektivitetin e vaksinës Pfizer?

11:48, 26/05/2021
A+ Aa A-

Rreth një në tre pacientë që marrin ilaçin metotreksat ka një përgjigje imune të papërshtatshme ndaj vaksinës PfizerBioNTech mRNA kundër Covid-19, sipas një studimi të ri shkencor SH.B.A. 

Methotrexate përdoret për të trajtuar artritin reumatoid, psoriazën dhe sëmundje të tjera autoimune dhe inflamatore.

Studiuesit, të udhëhequr nga Dr. Jose Sir i Qendrës Mjekësore Shëndetësore Langone të Universitetit të Nju Jorkut, vlerësuan përgjigjen imune të 82 pacientëve (disa prej të cilëve marrin metotreksat), si dhe 208 individë të shëndetshëm, të cilët u vaksinuan me vaksinën Pfizer-BioNTech mRNA në spitalet e SHBA dhe Gjermanisë.

Nivele të përshtatshme të antitrupave u gjetën në më shumë se 90% të njerëzve që nuk po merrnin metotreksat, krahasuar me vetëm 62% të atyre që marrin ilaçin.

Gjithashtu, ndërsa vaksina aktivizoi në mënyrë adekuate përgjigjet e CD8 + limfociteve T në njerëz të shëndetshëm pa metotreksat, nuk kishte të njëjtën përgjigje imune qelizore në pacientët që marrin ilaçin.

Pas këtyre gjetjeve, studiuesit theksojnë nevojën për të hetuar më tej nëse ata që marrin metotreksat duhet të marrin një dozë shtesë përforcuese të vaksinës koronavirus, të modifikojnë dozën e dy dozave ose të ndërpresin përkohësisht ilaçin në mënyrë që vaksinimi Covid-19 të jetë më efektiv. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco