Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

STUDIMI/ Qentë e trajnuar mund ta nuhasin virusin COVID-19 te njerëzit me 94% saktësi

STUDIMI/ Qentë e trajnuar mund ta nuhasin virusin COVID-19 te njerëzit me 94% saktësi

08:38, 24/05/2021
A+ Aa A-

Qentë kanë receptorë të nuhatjes deri në 10,000 herë më të fuqishëm dhe të saktë se njerëzit. Kjo lejon që disa qen të stërvitur të nuhasin sëmundje si kanceri, malaria dhe infeksionet virale.

Tani, sipas studiuesve gjermanë, qentë e stërvitur mund të nuhasin infeksionet e koronavirusit.

Një studim i ri, i cili u pilotua nga Universiteti i Mjekësisë Veterinare Hannover, Shkolla Mjekësore e Hannoverit dhe Forcat e Armatosura Gjermane zbuluan se, nëse trajnohen siç duhet, qentë ishin në gjendje të bënin dallimin midis mostrave të pështymës njerëzore të infektuar me SARS-CoV-2 dhe jo mostrat e infektuara me një sukses të përgjithshëm 94%.

Shpresa është se kjo metodë e zbulimit mund të përdoret një ditë në vende publike të tilla si aeroportet, ngjarjet sportive dhe tubime të tjera masive (përveç provave laboratorike) për të ndihmuar në parandalimin e shpërthimeve të ardhshme të Covid-19, sipas studiuesve.

Për të kryer studimin, studiuesit trajnuan tetë qen nga Forcat e Armatosura të Gjermanisë për një javë. Qentë e stërvitur nuhatën pështymën e më shumë se 1.000 njerëzve që ishin ose të shëndetshëm ose të infektuar me virusin. Mostrat e infektuar me Covid-19 u shpërndanë në mënyrë të rastësishme dhe as mbajtësit e qenve dhe as studiuesit në vend nuk dinin se cilat ishin pozitive.

Në një video në YouTube në lidhje me projektin, Maren von Koeckritz-Blickwede, një profesor në universitet, i cili kreu studimin, thotë se ata mendojnë se qentë janë në gjendje ta bëjnë këtë sepse proceset metabolike të një personi të infektuar “ndryshojnë plotësisht”.

“Ne mendojmë se qentë janë në gjendje të zbulojnë një erë specifike të ndryshimeve metabolike që ndodhin tek ata pacientë,” thotë ajo.

Ndërsa ende nevojiten më shumë kërkime, Von Koeckritz-Blickwede thotë se hapi tjetër është trajnimi i qenve për të dalluar mostrat Covid-19 nga sëmundjet e tjera si gripi.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ndërsa qentë mund të infektohen me Covid-19, nuk ka prova që kafshët luajnë një rol të rëndësishëm në përhapjen e virusit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco