Marrëdhënia shkak-pasojë midis stresit dhe lëkurës dhe si të shërohemi

Marrëdhënia shkak-pasojë midis stresit dhe lëkurës dhe si të shërohemi

10:27, 23/05/2021
A+ Aa A-

Një mënyrë jetese stresuese mund të ndikojë në pamjen tonë. Rrathët e errët dhe lëkura e rrudhur mund të duken si probleme sipërfaqësore, por lidhja midis stresit kronik dhe pamjes mund të jetë jashtëzakonisht e dëmshme.

Gjëndrat mbiveshkore sekretojnë hormonet adrenalinë dhe kortizol, dhe ato janë të rrezikshme sepse mund të dëmtojnë pamjen fizike.

Lexoni këshilla për mënyrat se si mund të rikuperoni lëkurën tuaj:

Rrathë të errët

Në një studim që shikoi shkaqet dhe përhapjen e rrathëve të errët, u provua se mungesa e gjumit cilësor dhe stresi ishin dy faktorë të lidhur.

 Dr Nayumi Saiki nga Toron shpjegoi këtë lidhje me revistën Alive: "Me një ritëm normal cirkadal, nivelet e kortizolit janë më të ultat gjatë gjumit dhe arrijnë kulmin shpejt pas zgjimit. Nën stres, këto nivele bëhen të paekuilibruara dhe ndodh gjumë i parregullt".

Zgjidhja: Pini një filxhan çaj kamomili çdo natë për të zvogëluar lodhjen dhe për të përmirësuar cilësinë e gjumit. 

Kamomili ka veti qetësuese që ndihmojnë në qetësimin e nervave. 

Qeset e ftohta të çajit të kamomilit mund të aplikohen edhe në sy të lodhur për të zvogëluar fryrjen.

Lëkura e dëmtuar

Stresi ndikon në lëkurën tuaj duke përkeqësuar çrregullimet e lëkurës, të tilla si ekzema dhe psoriaza, dhe gjithashtu mund të shkaktojë prishjen e kolagjenit. 

Shoqërohet gjithashtu me rrudha dhe shërimin e ngadaltë të plagëve.

Zgjidhja: Trupi përdor vitaminën C për të krijuar kolagjen dhe për të ndihmuar në shërimin e plagëve. 

Konsumoni këto ushqime sepse janë të pasura me këtë vitaminë: kivi, portokall, speca të kuq dhe limon.

"Limoni përmban vitaminë C dhe forca është në lëvore", tha nutricionistja Carley Simandl. 

Ajo rekomandon përzierjen e limonit organik në smoothien tjetër që bëni për të bërë një tonik të lëkurës. 

Përdorni vajra antioksidantë për kujdesin e lëkurës, të tilla si trëndafili. Ju gjithashtu mund të holloni një pikë vaj esencial të pavdekshëm. 

Mbani në mend se vajrat duhet të hollohen gjithmonë.

Flokët e hollë

Kortizoli dihet se ndikon në gjëndrat e flokëve dhe humbja e tepërt e flokëve mund të shoqërohet me çrregullime të tiroides.

Zgjidhja: Gjëndra tiroide ushqehet nga zinku dhe jodi, i cili është thelbësor për rritjen e shëndetshme të flokëve dhe zvogëlimin e stresit.

 Frutat e detit dhe farat e kungullit përmbajnë shumë zink. 

Algat janë të larta në jod dhe ju duhet t’i konsumoni sa herë që keni mundësi.


 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco