Lajmi i fundit

Çim Peka LIVE/ Anti-Amerikanizmi

Studimi i fundit: Puna e tepërt vret

Studimi i fundit: Puna e tepërt vret

13:09, 21/05/2021
A+ Aa A-

Pesëdhjetë e pesë orë në javë rrisin rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës dhe goditja në tru: të dhëna nga një studim i Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Puna më shumë se 55 orë në javë rrit rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës dhe goditja në tru. Aq sa në vetëm një vit, ka pasur 745,000 vdekje nga kjo arsye, një rritje prej 29% krahasuar me 2000. Dhe pandemia Covid-19 po përforcon shqetësimin e tendencës për të punuar shumë orë. Për të përcaktuar sasinë e dëmit është një studim nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Organizata Ndërkombëtare e Punës (ILO), botuar në revistën Environment International .

Autorët e studimit përmblodhën të dhëna nga dhjetëra studime para urgjencës Covid, të cilat përfshinë qindra mijëra pjesëmarrës. Rezultatet tregojnë se duke punuar 55 orë ose më shumë në javë shoqërohet me një rritje të rrezikut prej 35% të goditjes në tru dhe një rrezik prej 17% të vdekjes nga sëmundja ishemike e zemrës në krahasim me punën 35-40 orë normale në javë.

Konkretisht, vetëm në vitin 2016 , për shembull, OBSH dhe ILO vlerësojnë se 398,000 njerëz vdiqën nga goditja në tru dhe 347,000 nga sëmundja e zemrës pasi punuan të paktën 55 orë në javë.

Një trend i përkeqësimit në vitet e fundit, aq sa midis 2000 dhe 2016 numri i vdekjeve nga sëmundjet e zemrës në lidhje me orët e gjata të punës u rrit me 42%, ndërsa përqindja qëndroi në 19% për goditje në tru.

Kjo barrë e sëmundjes e lidhur me punën është veçanërisht e rëndësishme tek burrat (72% e vdekjeve ndodhën tek meshkujt), tek njerëzit që jetojnë në rajonin e Paqësorit Perëndimor dhe Azisë Juglindore, ndërsa ndikimi është më i vogël në Evropë.

Shumica e vdekjeve përfshinin njerëz që vdiqën midis moshave 60 dhe 79 , të cilët kishin punuar 55 orë ose më shumë në javë kur ishin midis moshave 45 dhe 74. Angola, Libani, Koreja dhe Egjipti janë ndër vendet më të prekura .

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco